Stereo Photo Maker - program do przygotowywania zdjęć 3D

Wcześniej już opisywałem jak powstają obrazy 3D oraz jakie są najpopularniejsze wizualizacje zdjęć 3D.
Dziś opiszę nieco pobieżnie działanie programu o nawie Stereo Photo Maker który ułatwia wykonywanie anaglifów lub stereopar a nawet obrazków lentikularnych - soczewkowych. Program jest darmowy ale nie do zastosowań komercyjnych, nie można zakupić licencji komercyjnej ani programu na nośnikach (cd/dvd). Program jest rozwijany więc za używanie go wydawca nie ponośi odpowiedzialności za niepożądane działanie.
Program można pobrać ze strony lub z poniższego linku:StereoPhoto Maker Ver4.32 960KByte 03/NOV/2010
Oraz pomoc techniczną: StereoPhoto Maker Ver4.32 include help file 23749KByte 03/NOV/2010

Przygodę naszą musimy rozpocząć jednak od wykonania fotografii interesującego nas obiektu. Im mniejszy obiekt tym mniejszy powinien być kąt odchylenia wykonanych fotografii. Gdy posiadamy aparat 3D mamy ułatwiona sprawę - właściwie to wszystko powinna za nas zrobić automatyka w aparacie.
Na potrzeby prezentacji zrobiłem 2 fotki nazwijmy je sobie: Lewa i prawa

Wracamy do "zassanego" pakunku z programem "stphmkre432.zip" po rozpakowaniu uruchamiamy aplikację - "stphmkre.exe" .
Klikamy na File > open Left/Right image - jeśli mamy 2 fotografie "o") - lub
File> open stereo image ("w")- jeśli mamy plik "mpo" z aparatu 3D.

W oknie programu pojawia nam się para fotografii aby być pewnym czy obrazek nie jest poruszony i obiekty znajdujące się na nim są w osi klikamy "auto alignement" ("Alt"+"A") - pojawi się nam monit z zapytaniem czy chcemy obejrzeć raport z informacjami o dopasowaniu obrazków do wykrytej osi obiektów .
Po dopasowaniu można stosując się do zasady z filmu sprawdzić czy para obrazków które wykonaliśmy nadaje się do wizualizacji 3D. Jeśli nie widać przestrzeni i kilku płaszczyzn obiektów oddalonych od siebie może okazać się że omyłkowo zamieniliśmy lewy obraz z prawym, pomocna okaże się w tym przypadku funkcja zamiany miejscami obrazków "swap Left/Right" ("X") - ponownie dopasowujemy oś obiektów wciskając "Alt"+"A".

Gdy już dobierzemy najlepsze parametry zdjęcia 3d możemy się zastanowić nad tym w jaki sposób chcemy opublikować naszą fotografię.
Stereo Photo Maker daje na możliwość zapisu fotografii jaki pliku mpo czyli takiego który jest zapisywany przez aparaty cyfrowe 3D i taki plik można wysłać do foto labu aby wykonano nam odbitkę lentikularną - czyli taka która daje wrażenie przestrzenności dzięki zastosowaniu odpowiedniej folii soczewkowej dostosowanej do rozdzielczości obrazu. Soczewki są wykonane w postaci cieniutkich pasków i przy poruszaniu fotografia odkrywają w odpowiedni sposób na przemian oba obrazki. Jeśli posiadamy folie soczewkową i dostatecznie dobrą drukarkę, możemy spreparować w Stereo Photo Makerze "jpg" i wykonać sobie sami taką fotkę.
Menu -> File -> Multiple Images -> Create Lenticular Image...

Po otwarciu program właściwie sam sprawdzi który obrazek jest lewy a który prawy oraz dostosuje "szatkowanie" tak aby paski obrazków były odpowiednio dobrane do rozdzielczości soczewek którą podaliśmy przy tworzeniu obrazka. Pozostaje tylko wybrać z "Menu > Print Setup" i bardzo ważne aby zaznaczyć opcję "'Print dot by dot" - drukarka powinna wydrukować obrazek w rozdzielczości 600dpi aby był dobrej jakości.
Nakładamy na obrazek folię lentikularną/soczewkową i możemy się cieszyć forografią 3D.
Odnośnie plików mpo można obecnie nabyć ramkę fotograficzną 3D lub jeśli posiadamy okulary Nvidia wyświetlić obraz na ekranie monitora.
Program może zapisać obrazki jako anaglif lub stereoparę (jeden obrazek na którym są 2 fotografie lub jako 2 osobne pliki) w postaci JPG lub jako animowany gif.
Plik mpo lub obrazki lewy i prawy możemy wysłać na stronę http://www.start3d.com gdzie spreparują nam animacje którą można wkleić jako obiekt na stronę internetową.