"Zrób to sam" miasteczko na DVD zaprojektowane tak aby się nie zestarzało

Co byście powiedzieli na płytkę DVD na której były by projekty maszyn dających się samodzielnie zmontować z podzespołów które otrzymujemy z miejscowych odzyskiwanych materiałów. Maszyny których działanie i budowę znamy bo je sami konstruujemy, możemy je sami naprawiać i dorabiać zniszczone bądź też uszkodzone części. Oszczędzamy na serwisie a najważniejsze jesteśmy w zgodzie z naturą bo możemy urządzenia przetworzyć i ponownie z nich coś zbudować.


Starsi użytkownicy portalu zapewne pamiętają Pana Adama Słodowego który zachęcał do wytwarzania rzeczy codziennego użytku tylko czemu pozostawać przy małych rzeczach jeśli obecny stan wiedzy pozawala na wykonywanie maszyn takich jak np. traktor. A no tak Adam Słodowy już opisywał że można samemu zrobić samochód ze złomu, opisał to w 1958r. w książce pt. "Budowa samochodu amatorskiego".

Nowoczesne nośniki dają możliwość zapisania informacji technicznych, schematów nie tylko jednej maszyny. Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)

W zrozumieniu projektu pomoże nam film
Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji Zapewne na tej zasadzie nie da się samemu zbudować komputera ... Może wy drodzy czytelnicy macie pomysł na to co jeszcze można było by samemu zrobić?