Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Zrób to sam" miasteczko na DVD zaprojektowane tak aby się nie zestarzało

Co byście powiedzieli na płytkę DVD na której były by projekty maszyn dających się samodzielnie zmontować z podzespołów które otrzymujemy z miejscowych odzyskiwanych materiałów. Maszyny których działanie i budowę znamy bo je sami konstruujemy, możemy je sami naprawiać i dorabiać zniszczone bądź też uszkodzone części. Oszczędzamy na serwisie a najważniejsze jesteśmy w zgodzie z naturą bo możemy urządzenia przetworzyć i ponownie z nich coś zbudować.

Starsi użytkownicy portalu zapewne pamiętają Pana Adama Słodowego który zachęcał do wytwarzania rzeczy codziennego użytku tylko czemu pozostawać przy małych rzeczach jeśli obecny stan wiedzy pozawala na wykonywanie maszyn takich jak np. traktor. A no tak Adam Słodowy już opisywał że można samemu zrobić samochód ze złomu, opisał to w 1958r. w książce pt. "Budowa samochodu amatorskiego".
Nowoczesne nośniki dają możliwość zapisania informacji technicznych, schematów nie tylko jednej maszyny. Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)
W zrozumieniu projektu pomoże nam filmMarcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji Zapewne na tej zasadzie nie da się samemu zbudować komputera ... Może wy drodzy czytelnicy macie pomysł na to co jeszcze można było by samemu zrobić?

 

sprzęt internet inne

Komentarze

0 nowych
  #1 06.11.2012 09:11

Pomysł ciekawy, wczoraj o tym czytałem. Zobaczymy jak to się rozwinie - ogólnie ja to trochę odbieram trochę jako bunt przeciwko producentom sprzętu, którzy robią coraz większy chłam, za coraz większe pieniądze, zapominając o tym (świadomie), że maszyny te mają służyć ludziom, a nie być sposobem maksymalizacji ich zysków - no ale w końcu świat komercji :)

Projektowi kibicuję, a i nie powiem, że sam bym coś z chęcią zbudował jakbym miał materiały i czas :P Taki MacGyver się odzywa chyba w wielu ludziach :P

synek03   9 #2 06.11.2012 11:41

@gowain, oj odzywa się odzywa... sam czasem dla relaksu prócz grania lubię coś zmajstrować (albo popsuć ^^).
Pomysł super i mam nadzieję, że ludzie z chęcią będą próbować własnych sił ;] Oby się przyjął i ładnie rozwijał ;]

Frankfurterium   10 #3 06.11.2012 11:58

Już samo TED (jako ludzie, organizacja i konferencje) jest genialne i przydałby się wpis promujący ideę.


Mimo wszystko ja największą nadzieję pokładam we wzroście możliwości i wydajności drukarek 3D. Do takiego stopnia, iż wierzę, że w dalszej przyszłości kolonizacja (spłachetka ziemi, kawałka dna morskiego... albo powierzchni innego ciała niebieskiego) będzie zaczynała się jak w książce SF albo grze RTS - od budynku pobierającego surowce i produkującego resztę ;-)

wojtekadams   19 #4 06.11.2012 15:33

@RoninPn
[[Może wy drodzy czytelnicy macie pomysł na to co jeszcze można było by samemu zrobić?]]
taki mały projekt Ak-47 by się zdał :)

BTW>
Idea bardzo słuszna! Trzymam kciuki

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 06.11.2012 23:39

Ciekawy pomysł. Nic tylko czekać i patrzeć jak ten projekt będzie się rozwijał.

RoninPn   14 #6 07.12.2012 13:42

@ wojtekadams , są strony z samoróbkami http://acidcow.com/pics/40255-ak-47-made-out-of-a-shovel-49-pics.html niestety takie coś jest w Polsce zakazane, co gorsze nawet za tzw. dekowane egzemplarze broni z czasów IIWW mogą narazić na problemy prawne jeśli Dezaktywacja nie została potwierdzona przez CLK. Lepiej kupić ASG i powiesić na ścianie.