Rootkity zaatakują BIOS

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjaliści z serwisu SecurityFocus poinformowali, że już wkrótce spodziewać się możemy rootkitów atakujących element komputera dotychczas uznawany za bezpieczny.

Zestaw funkcji ACPI, służących do zarządzania poborem energii posiada własny język umożliwiający zapis do pamięci flash BIOS-u. Ostatnio okazało się, że możliwość ta może być wykorzystana przez złośliwe programy do zapisania własnej kopii w tej pamięci i zmodyfikowanie do swoich potrzeb kodu systemu odpowiadającego za uruchamianie komputera. Tak ukryty rootkit może być dużo trudniejszy do znalezienia przez skanery, ponadto może przetrwać nawet formatowanie dysku twardego i zarażać system już podczas jego instalacji. Będzie on mógł także jednocześnie atakować wszystkie zainstalowane na danym komputerze systemy.

Jak na razie nie odnotowano rootkitów wykorzystujących tą możliwość, ale znając tempo reakcji ich twórców, można się tego spodziewać w całkiem niedługim czasie. Na stan dzisiejszy jedynym sposobem na ochronę przed atakiem jest zablokowanie możliwości zapisu do pamięci flash BIOS-u, większość płyt głównych jest wyposażona w służącą do tego zworkę.

© dobreprogramy
s