KDE Plasma 6... funkcje, które bym chętnie zobaczył

KDE Plasma w wersji 5.14 jest jednym z najbardziej dojrzałych linuxowych środowisk. Ponadto łatwość obsługi oraz wydajność sprawiają, że nie trudno zamienić Windows na inny zupełnie system. Jednak wiadomo, że każda technologia z czasem staje się zbyt stateczna i potrzebne są zmiany. Duże zmiany. W tym wpisie pokrótce zaprezentuję swoje oczekiwania od przyszłych wersji tego środowiska.

Wayland domyślnie

Wszyscy znamy niekończącą się historię z ubijaniem przestarzałych X-ów. W 2008 roku zadebiutował nowy pomysł, który miał zrewolucjonizować linuxowe biurko. Biblioteki KDE od wielu lat wspierają Waylanda, jednak obsługa nadal jest niekompletna i technologia ta nie znajduje zastosowania w codziennej pracy. Choć z wersji na wersję pojawia się coraz lepsze wsparcie...

Efekty przezroczystości rodem z macOS

QT w wersji 5.x obsługuje przezroczystość, jednak w KDE Plasma wciąż brakuje dobrego jej wykorzystania. Tu przydałby się nowy styl lub mocno zmodyfikowane Breeze. Nie, jednak nowy styl, bo Breeze jest dobre w swojej obecnej formie :)

Konwertowalne laptopy i środowisko pracy...

Windows 10 potrafi w pełni obsługiwać laptopy z odchylanymi o 360 stopni ekranami przełączając się z trybu stacjonarnego na tryb tabletu. Dodatkowo wsparcie obsługi dotykiem jest realizowane na poziomie aplikacji systemowych. KDE Plasma dzięki dużym możliwościom dostosowywania biurka i jego elementów również, w zasadzie przy niewielkich poprawkach, dałoby radę. Trzeba tylko zmodyfikować trochę kodu.

... oraz obsługa aplikacji użytkowych dotykiem

Jest Kirigami, są aplikacje zmieniające swój interfejs w zależności od układu. Do roboty!

Centrum sterowania i informacji o systemie rodem z Androida

Wszystkie ważniejsze kontrolki, powiadomienia oraz skróty. Jak najbardziej. Dodatkowo większe możliwości sterowania komputerem wprost z ekranu logowania/blokady. Znów też papugujemy macOS.

Zupełnie nowy silnik bazodanowy zastępujący Akonadi

Wszyscy to znamy. Zainstalowanie jednej aplikacji korzystającej z tej funkcji powoduje dogranie innych, w tym bazy Mariadb. Nie przykłada się to na dobrą wydajność. Można wprowadzić wiele optymalizacji na tym polu.

Kolorowanie folderów bezpośrednio z Dolphina

Ikonki Breeze posiadają wersje kolorystyczne. Wiedzieliście? Pewnie nie. Jest takie rozszerzenie, które powinno zostać włączone do KDE Apps na stałe. Nazywa się Dolphin Folder Color.

Pomysłów jest sporo :)