Rosja boi się Apple'a, chce zobaczyć kod źródłowy systemów

Rosja boi się Apple'a, chce zobaczyć kod źródłowy systemów

31.07.2014 14:22

Rosja wyraźnie obawia się szpiegowania przez zagraniczne oprogramowanie. Moskwa poprosiła firmę Apple i niemiecką firmę SAP, produkującą programy biznesowe, o dostęp do kodu źródłowego rozwijanego przez nie oprogramowania. Władze chcą się upewnić, że popularne produkty nie są wykorzystywane do szpiegowania obywateli.

Propozycja padła kilka dni temu, podczas spotkania Ministra Łączności i Mediów, Nikolaia Nikoforowa, z lokalnymi przedstawicielami firm. Przedstawiciel rządu zapewnił, że podobna umowa już od kilkunastu lat cementuje relacje Rosji z Microsoftem – firma z Redmond przekazuje kod źródłowy swojego oprogramowania instytucji Atlas, podległej ministerstwu, która go analizuje i przedstawia wyniki władzom. Oficjalnie mówi się, że podobnie jak w przypadku Microsoftu, przekazanie kodu przez Apple czy SAP miałoby na celu wzmocnienie poszanowania prawa użytkowników do prywatności, a także ochrony tajemnic firmowych i bezpieczeństwa narodowego.

Obraz

Wniosek jest następstwem między innymi działań Edwarda Snowdena, który ujawnił sporo informacji o działalności wywiadowczej, wymierzonej także w Rosję. Kolejnym bodźcem był wzrost aktywności związanej z obserwacją Rosjan przez amerykańskie służby. Nikiforow zaznaczył, że to przez te działania jego kraj stracił zaufanie do zagranicznego oprogramowania i sprzętu.

Zarówno dla firmy Apple, znanej z pilnie strzeżonych tajemnic, jak i dla SAP, największej niemieckiej firmy produkującej oprogramowanie, będzie to twardy orzech do zgryzienia – szczególnie w momencie gdy Unia Europejska i Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Rosję. Obie firmy pilnie strzegą swoich rozwiązań zaszytych w źródłach programów i w ich interesie nie leży prezentowanie ich komukolwiek.

Rosja nie jest odosobniona w obawach. Brak zaufania wyraziły rządy od Niemiec, przez Brazylię, po Indie, ale wniosek o wgląd do kodu źródłowego systemów operacyjnych jest rzadkością. Nad rodzimymi rosyjskimi firmami również zawisło widmo obowiązkowego udostępniania kodu władzom. Ich przyszłość została przez Nikiforowa określona jako niepewna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)