Rosjanie skarżą Microsoft za... wycofanie Windows XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Nikogo chyba nie dziwi, że Microsoft znów ma problemy natury antymonopolowej - tym razem w Rosji. Nie chodzi jednak znowu o dołączanie przeglądarki czy odtwarzacza ani o utajnianie dokumentacji technicznych...

Władze antymonopolowe Rosji zarzucają Microsoftowi, że koncern wycofał ze sprzedaży system Windows XP pomimo tego, że nadal istnieje duże zainteresowanie i popyt na wydany w 2001 roku system. Urząd argumentuje także, że po wycofaniu go 30 czerwca 2008 ze sprzedaży możliwości zdobycia i legalnego używania systemu co prawda są - na przykład poprzez prawo do downgrade'u niektórych edycji Windows Vista w wersjach OEM - ale są niezadowalające i budzą wątpliwości w kwestiach cenowych.

Wniosek jest więc następujący: Microsoft wykorzystuje swoją dominującą pozycję, by zmusić klientów do nabywania swojego nowszego produktu zamiast starszego, co według rosyjskich władz antymonopolowych stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Zarzuty będą w Rosji oficjalnie rozpatrzone 24 lipca. Czy to wystarczy, by poważnie zagrozić korporacji? Microsoft odmówił komentarza zasłaniając się tym, że jeszcze o żadnych zarzutach w Rosji się oficjalnie nie dowiedział.

© dobreprogramy