Rośnie awaryjność iPhone'ów, wypadają gorzej od smartfonów z Androidem

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Niezawodny smartfon? Wiele osób od razu pomyśli o iPhonie. W końcu czego jak czego, ale w jakość tych dopracowanych, eleganckich i kosztujących niemało produktów Apple wierzymy bez dowodu. Tymczasem analitycy Blancco Technology Group przedstawili dość niepokojący raport, który podważa nasze intuicje. W porównaniu do porównywalnych cenowo smartfonów z Androidem, kolejne modele iPhone’a wypadają coraz gorzej.

Przez awarię smartfonu rozumiano na potrzeby przeprowadzonych badań wszelkie odstępstwo od normalnego, zapowiedzianego przez producenta funkcjonowania urządzenia – czy to z powodów software’owych, czy sprzętowych. Ta szeroka kategoria obejmowała więc zarówno problemy z wyświetlaczem czy przegrzewanie się urządzenia, jak i np. brak reakcji interfejsu dotykowego czy utrudniającą korzystanie powolność pracy. Użytkownika nie interesuje geneza problemu – wie jedynie, że drogie przecież urządzenie nie spisuje się tak, jak obiecywano w reklamach.

I tak oto smartfony działające pod kontrolą iOS-a w ostatnim kwartale 2016 roku mogły się „pochwalić” wskaźnikiem awaryjności na poziomie 62% – tj. więcej niż 6 na 10 egzemplarzy iPhone’a miało jakieś zgłaszane problemy. W tym samym czasie sprzęt z Androidem osiągnął wskaźnik awaryjności na poziomie 47%.

Wśród smarfonów Apple’a najbardziej zaciążył na tych statystykach iPhone 6, mając największy wskaźnik awaryjności spośród wszystkim modeli, przez wszystkie kwartały 2016 roku. Jednym z głównych problemów była awaria ekranu dotykowego – która według niezależnych ekspertów wcześniej czy później dotknie wszystkie egzemplarze tego modelu. Źle zabezpieczono bowiem w iPhonie 6 dwa układy scalone odpowiedzialne za przetwarzanie sygnałów z ekranu.

Nie były to oczywiście jedyne problemy z „jabłuszkami” – użytkownicy skarżyli się na przegrzewanie, awaryjność aplikacji (szczególnie Facebooka, Snapchata oraz Instagrama) oraz problemy ze słuchawkami. Miejmy nadzieję, że usunięcie gniazdka słuchawkowego z iPhone 7 choć częściowo rozwiązało ten ostatni problem.

Użytkownicy androidowych słuchawek niech jednak nie zacierają rąk z zadowoleniem – szczególnie jeśli wyprodukował je Samsung. W ciągu ostatnich trzech kwartałów koreańska firma miała najwyższy wskaźnik awaryjności spośród wszystkich smartfonów z systemem Google’a. Najczęstsze usterki w tej kategorii dotyczyły kamery, połączeń przez USB, ładowania baterii oraz braku zasięgu.

© dobreprogramy