Rośnie konkurent dla Illustratora i Photoshopa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft opublikował przepremierową wersję testową beta programu graficznego, o kodowej nazwie Acrylic. Bazuje on na rozwiązaniach Creature House zakupionych przez Microsoft w 2003 r. Acrylic jest bezpośrednim następcą praktycznie nieznanego w Polsce programu Expression 3 tejże firmy.

Acrylic jest dosyć niespotykanym połączeniem programu do grafiki wektorowej i rastrowej. Podobnie jak CorelDRAW czy Adobe Illustrator pozwala na tworzenie obiektów wektorowych (krzywych, kształtów predefiniowanych jak i dostępnych od niedawna w CorelDRAW swobodnych kształtów specjalnych) organizowanych w struktury warstwowe. Warstwy te można jednak mieszać z warstwami całkowicie rastrowymi, co znacznie wykracza poza możliwości importu grafiki rastrowej do np. CorelDRAW. Zestaw pędzli i narzędzi edycyjnych dla grafiki opartej na pikselach nie jest może imponujący i stanowi wybór najczęściej używanych, lecz niektóre dostępne funkcje są dosyć unikatowe i pozwalają na uzyskanie całkiem ciekawych efektów.

Do kogo kierowany jest ten program? Z racji statusu beta nie jest to produkt ukończony (z czym mogliśmy mieć nadzieję się zetknąć bazując na doświadczeniach z MS Antispyware Removal Tool Beta). Szczególnie uciążliwy jest brak predefiniowanych pędzli (grafika rastrowa) czy dosyć nieintuicyjne działanie bardziej rozbudowanych narzędzi do obróbki wektorów. Brak tu także takich standardowych od pewnego czasu funkcji jak dynamiczne linijki. Można jednak wierzyć, że odpowiednie sparcie ze strony potencjalnej społeczności użytkowników "wymusi" implementację brakujących funkcji. Dosyć uciążliwą rzeczą na początku pracy z programem jest konieczność nauki nowych skrótów klawiszowych (choć te częściowo przywodzą na myśl znane nam z CorelDRAW skróty). Na szczęście dynamika i zachowanie narzędzi do edycji wektorów nie odbiega znacznie od tej znanej z CorelDRAW. Program z pewnością jest wart uwagi, jeśli ktoś interesuje się grafiką, nie należy się jednak spodziewać narzędzia do obróbki grafiki jakim jest Adobe Photoshop czy Corel Photo-Paint, a raczej programu do grafiki wektorowej z elementami znanymi z np. Corel Painter, a zatem imitacją warsztatu plastycznego (raczej słabego póki co).

Acrylic odczytuje pliki w formatach wykorzystywanych przez programy Adobe Illustrator (AI) i Photoshop (PSD), a także w popularnych TIFF, BMP, JPEG, GIF i im podobnych. Do zapisu wykorzystywany jest wewnętrzny format programu XPR, można jednak też eksportować do wcześniej wymienionych formatów oraz do EPS i PDF. Niestety, przynajmniej w chwili obecnej, nie są obsługiwane formaty wykorzystywane przez produkty firmy Corel czyli (Corel Photo-Paint) CPT i (CorelDRAW) CDR.

Wersję beta można bezpłatnie pobrać (po wcześniejszej rejestracji) na stronie projektu. Licencja pozwala na legalne użytkowanie do 31 grudnia 2005 r. lub daty publikacji finalnej, komercyjnej wersji (w zależności od tego co nastąpi wcześniej). Wymagania systemowe dla wersji beta to Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2.

Na stronach Microsoft nadal jest też dostępna do pobrania bezpłatna wersja programu Expression 3.3. Posiada ona również status beta i choć jest oznaczona jako Preview, nie posiada żadnych ograniczeń funkcjonalnych. W odróżnieniu od Acrylic'a obsługiwane są również starsze systemy operacyjne, w tym Windows 95. Chętnych do zapoznania się z Expression 3 zapraszany także na stronę Studio E3, na której znaleźć można samouczek do tego programu w wersji angielskojęzycznej. Autorka samouczka, Annie Ford, jest obecnie koordynatorem projektu beta Acrylic i odpowiada za kontakt ze społecznościami.

© dobreprogramy
s