r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Rosyjskie problemy Google. Sąd zakazuje botom czytać prywatne maile

Strona główna AktualnościINTERNET

Co może dziwić, przez lata świat przeszedł do porządku dziennego nad tym, że Google wykorzystując zaawansowane algorytmy analizuje treść prywatnej korespondencji w celu skuteczniejszego dopasowywania reklam kontekstowych. Widać wystarczy świadomość, że podobnych czynności nie dokonuje człowiek, aby z prywatności korespondencji miliony użytkowników Gmaila mogły zrezygnować na rzecz wysokiej jakości usługi. Miliony, ale nie rosyjska władza sądownicza.

Jak donosi Sputnik, w 2013 roku Anton Burkow, prawnik z Jekaterinburga, wniósł do tamtejszego sądu oskarżenie po tym, jak z powodu wymiany prywatnych mailów dotyczących planowanego wyjazdu, zaczął on dostrzegać reklamy dotyczące ofert podróży, hoteli, etc. Burkow oskarżył rosyjski oddział Google'a, którego przedstawiciele stwierdzili, że nie mają w tej kwestii kompetencji do reprezentowania centrali.

Po dwukrotnej apelacji prawnik w końcu dopiął swego. Prawomocnym wyrokiem Moskiewskiego Sądu Miejskiego, Google skazano na 50 tysięcy rubli (niecałe 3 tys. złotych) kary oraz, co będzie oczywiście dla firmy znacznie bardziej dotkliwą karą, zakaz umieszczania reklam kontekstowych opartych na analizie korespondencji Rosjan. W uzasadnieniu wyroku można między innymi przeczytać:

r   e   k   l   a   m   a
Monitorowanie e-maili (...) niesie poważne ryzyko naruszania przez oprogramowanie zagwarantowanego rosyjskim obywatelom przez konstytucję prawa do prywatności korespondencji.

Sprawa może stać się precedensem dla kolejnych, związanych z naruszeniami prywatności na terenie Federacji Rosyjskiej. W toku są bowiem kolejne dwie rozprawy. To oczywiście nie jedyne problemy Google w Rosji, czego przykładem mogą być choćby kary za praktyki monopolistyczne. Problemy korporacji w tym kraju mogą oczywiście wynikać z chęci odizolowania się administracji od usług świadczonych przez zachodnie firmy. Trzeba jednak przyznać, że jeżeli chodzi o ochronę prywatności swoich obywateli (przynajmniej jeśli chodzi o zagrożenia zewnętrzne) rosyjski sąd ma swoje osiągnięcia.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.