Rosyjskie szkoły już oficjalnie na Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie dalej jak rok temu pisaliśmy o rozpoczęciu programu pilotażowego mającego na celu upowszechnienie użytkowania wolnego oprogramowania w rosyjskich szkołach, a pierwsze efekty podjętych prac już są widoczne.

Rosjanie najwyraźniej nie zasypiają gruszek w popiele, bowiem okres pilotażowy wdrażania rozwiązań opartych o wolne i otwarte oprogramowanie właśnie zakończył się pomyślnie. Jak ogłosił na sesji plenarnej minister komunikacji Igor Szczogolew, wszystkie rosyjskie szkoły będą miały utrudniony dostęp do użytkowania oprogramowania innego niż tego należącego do oficjalnego pakietu otwartego oprogramowania "PSPO", w którego skład wchodzi m.in. system operacyjny oparty na jądrze Linux.

Minister stwierdził, że oczekuje się że liczba komputerów w rosyjskich szkołach osiągnie milion do 2010 roku. Po trzech latach od teraz, placówki edukacyjne będą postawione przed wyborem: z własnej kieszeni uiścić opłaty licencyjne za używanie oprogramowania i je zakupywać, lub korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania. Budżety rosyjskich szkół nie należą do szczególnie wielkich, zatem można się łatwo domyślić który z tych wariantów będzie dla nich oczywistym wyborem.

Według Szczogolewa, taka polityka ma sprzyjać rozwojowi, modernizacji systemu i całego środowiska edukacyjnego. Umożliwi to szybkie i skuteczne wzbogacenie go o nowe materiały dla kadr i uczniów służące kształceniu oraz pozwoli na efektywne ich rozpowszechnianie.

© dobreprogramy