Rozliczanie podatków jeszcze łatwiejsze: będzie można pobrać częściowo wypełniony PIT-37

Strona główna Aktualności

O autorze

Ministerstwo Finansów poinformowało, że za pomocą systemu e-Deklaracje przesłanych zostało już ponad 21 milionów deklaracji. Nie bez znaczenia jest tu nowelizacja przepisów, która weszła w życie z początkiem tego roku – od 1 stycznia niektóre formularze można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

W tym roku do końca lutego i wyłącznie drogą elektroniczną musiały być złożone deklaracje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40, jeśli były sporządzane za dany rok za więcej niż 5 podatników lub jeśli były składane w imieniu płatników przez biuro rachunkowe. Wyłącznie przez Internet należy wysyłać także deklaracje IFT-3, PIT-4R oraz PIT-8AR.

Zdecydowana większość z 21 mln 291 tys. 64 przesłanych już deklaracji to PIT-11, który dotyczy dochodów pracowników oraz pobranych zaliczek na podatek. Wiceminister finansów Jacek Kapica podziękował płatnikom za sprawne przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną, co zapewne było wygodne, szybkie i pozwoliło zaoszczędzić czas związany z przygotowaniem papierowych deklaracji. Zapowiedział także kolejne zmiany.

Zebrane już dane umożliwia niebawem kolejne ułatwienia w wypełnianiu zeznania podatkowego. Osoby, które składają deklarację PIT-37, dzięki nim będą mogły skorzystać z możliwości pobrania wstępnego wypełnienia formularza. Dokumenty te powinny być dostępne już za kilka dni. Od połowy marca zazwyczaj wzrasta zainteresowanie podatników rozliczaniem podatku za miniony rok, jest to więc doskonały moment na wprowadzenie ułatwień.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że nowa usługa będzie dostępna dla wszystkich podatników, którzy sięgną po PIT-37. Na stronie Portalu Podatkowego po zalogowaniu będzie można pobrać częściowo już wypełniony formularz – zajdziemy go w zakładce Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Przed wysłaniem należy jeszcze uzupełnić go o ewentualne kwoty ulg oraz wybór organizacji pożytku publicznego, której zostanie przekazany 1% podatku. Do wysłania zeznanie niezmiennie potrzebny będzie PESEL lub NIP, imię i nazwisko podatnika, data urodzenia i kwota przychodu w dwóch ostatnich latach.

W przyszłości będzie jeszcze łatwiej. Podatnik będzie mógł zalogować się na swoje konto na Portalu Podatkowym, gdzie będzie mógł prowadzić korespondencję z urzędem skarbowym, sprawdzić stan swoich spraw, zgłoszonych kas fiskalnych, udzielonej pomocy publicznej, a także otrzyma podstawowe informacje dotyczące jego rozliczeń i płatności. Podatnik będzie miał podgląd swoich danych ewidencyjnych, adresowych, rachunków bankowych i obowiązków podatkowych. Wdrożone zostaną także przypomnienia pocztą elektroniczną, SMS-ami bądź telefoniczne. W części ogólnodostępnej będzie można także zweryfikować aktywność płatnika VAT.

© dobreprogramy
s