Rozmowa z robakiem

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi firma analityczna IMLogic, w Internecie odkryto nowy rodzaj inteligentnego robaka, który prowadzi rozmowy przez komunikatory i nakłania swoich współrozmówców do pobrania zainfekowanych plików. Szkodnik IM.Myspace04.AIM rozprzestrzenia się w komunikatorze AOL.

Nowy robak wykorzystuje do rozprzestrzeniania się listę kontaktów użytkownika z zainfekowanej maszyny i wysyła do tych osób wiadomość z linkiem do pliku clarissa17.pif, który jest plikiem wirusa. Osoba, która kliknie podany adres automatycznie pobiera i instaluje na swoim komputerze kopię IM.Myspace04.AIM.

Warta podkreślenia jest też "wybitna" sztuczna inteligencja robaka, który potrafi odpowiadać na wpisywane w oknach dialogowych komunikaty. Z reguły odpowiedzi są proste i w miarę uniwersalne, w stylu "lol, thats cool", ale nawet tak nieskomplikowane wypowiedzi mogą sprawiać wrażenie, że po drugiej stronie siedzi jednak realny użytkownik. Niebezpieczne jest to, że użytkownik zainfekowanego komputera nie widzi komunikatów wysyłanych przez robaka.

Na razie zagrożenie wirusem IM.Myspace04.AIM, określane jest na poziomie średnim, gdyż robak nie rozprzestrzenia się na skalę masową, tak aby można było mówić o prawdziwej epidemii. Niemniej specjaliści przestrzegają, że twórcy wirusa sprawdzają na razie w ten sposób nowe metody propagacji i w przyszłości, po udoskonaleniu kodu szkodnika, można się spodziewać eskalacji ataków wirusami dla komunikatorów internetowych.

© dobreprogramy
s