Rozruszniki serca podatne na atak hakerów

Strona główna Aktualności

O autorze

pk

Jak się okazuje, nie tylko sieci komputerowe mogą być w dzisiejszych czasach podatne na internetowe włamania. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Waszyngtonie poinformowała, że jest w stanie uzyskać bezprzewodowy dostęp do implantów i urządzeń elektronicznych typu rozrusznik serca, które od ponad trzydziestu lat są z powodzeniem wszczepiane pacjentom.

Po uzyskaniu dostępu, zaatakowany rozrusznik można dowolnie przeprogramować (np. zwiększyć moc impulsu) lub, co wydaje się straszniejsze, po prostu wyłączyć. Ale to nie jedyny z możliwych ataków... Okazuje się bowiem, że można także wykradać prywatne dane pacjenta, gdyż niektóre z rozruszników oprócz swojej podstawowej funkcjonalności, zbierają także informacje o stanie zdrowia pacjenta aby ułatwić lekarzom analizę historii choroby.

Atak na rozruszniki serca jest możliwy, ponieważ większość tego typu urządzeń z racji swojej natury, posiada radiowy interfejs. To pozwala lekarzom na odczyt danych z pamięci rozrusznika bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej. Obecnie coraz więcej implantów jest wyposażanych w funkcję łączenia się z internetem, co w zamyśle ma pozwolić lekarzom na zdalny monitoring pacjentów.

Badacze swoim kontrolowanym atakiem chcieli zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia zabezpieczeń dostępu do implantów - jak sami podkreślają, ciągle bezpieczniej dla zdrowia pacjenta jest wszczepić rozrusznik, niż w ogóle z niego nie korzystać...

© dobreprogramy