reklama

Rozstrzygnięcie konkursu na rozszerzenie do Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Siła przeglądarki Firefox tkwi między innymi w możliwości rozszerzania zestawu funkcji poprzez różnorodne wtyczki i rozszerzenia. Fundacja Mozilla ogłosiła właśnie wyniki konkursu na przygotowanie najciekawszego dodatku współpracującego z najnowszym wydaniem Ognistego Lisa. Rozszerzenia oceniano w trzech kategoriach: najlepszego nowego dodatku, najlepszego zaktualizowanego dodatku i najlepszego muzycznego dodatku.

W kategorii za najlepszy nowy dodatek wygrał program Pencil, służący do tworzenia prototypów interfejsów użytkownika wykorzystujących wsparcie dla SVG w Firefoksie 3 do implementacji renderowania kształtów i skryptowania. Na kolejnych miejscach uplasowały się rozszerzenia Tagmarks oraz HandyTag. Pierwsze z nich pozwala na tagowanie zakładek za pomocą jednego kliknięcia, drugie umożliwia automatyzację tego zadania. Najlepszym uaktualnieniem uznano kolejno Read it Later - pozwalający na zapisywanie interesujących stron do przeczytania później, TahhSifter - umożliwiający wyszukiwanie zakładek po tagach i Bookmark Previews - wzbogacający możliwości menadżera zakładek o funkcje podglądu albumów i miniaturek.

Prócz tego w kategorii Najlepszy muzyczny dodatek nagrodzono Fire.fm, dodający obsługę serwisu Last.fm w przeglądarce. Sędziowie wyróżnili też jako najlepsze nowe dodatki wtyczki Webchunks - implementację mechanizmu Webslices, znanego z Internet Explorera, Badges on Favicons - przypisujący notatki do favikonek, Devo - wiersz poleceń, Close 'n Forget - zamykający kartę, niszcząc informacje o odbytej wizycie, Callout - usługa informacyjna systemu dla witryn internetowych i skryptów Greasemonkey, a także Reasy - czytnik RSVP.

Autorzy zwycięskich dodatków zostali nagrodzeni między innymi darmowym wyjazdem i zakwaterowaniem na Mozilla Developer Day oraz centrali Last.fm - jednego ze sponsorów konkursu, otrzymali oprogramowanie oraz notebooka Macbook Pro. Pozostaje mieć nadzieję, że konkursy tego typu pozytywnie wpłynął na zwiększającą się ilość rozszerzeń. Ostatni tego typu konkurs odbył się na początku 2006 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić