Rozwiązujemy główne problemy z aktualizacją do Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwsze godziny z aktualizacją do Windows 10 pokazały, że wydana wersja nie ustrzegła się usterek. Na szczęście wiele z nich można w miarę łatwo rozwiązać. W swoich komentarzach najczęściej narzekacie na problemy z aktywacją nowego systemu, niedostępność aktualizacji w Windows 7 czy 8.1 czy problemy ze sterownikami.

Co zrobić w razie problemów z aktywacją Windows 10?

Ten problem, z tego co można wyczytać na forach, dotyczy głównie osób, które przesiadają się na „dziesiątkę” przez uaktualnienie wcześniejszych systemów. Tu pomóc powinno uruchomienie wiersza poleceń na prawach administratora i wydanie polecenia slmgr.vbs /ato. Jest to systemowy skrypt, służący do zarządzania procesami aktywacji Windows – więcej przeczytacie o nim na TechNecie.

Uwaga, czasem jednokrotne uruchomienie może nie wystarczyć, konieczne może być wielokrotne wywołanie wspomnianego polecenia.

Co zrobić z błędem 0x803F7003?

Ten przyjazny w formie błąd, intuicyjnie zrozumiały dla każdego, oznacza problem z połączeniem z serwerami Microsoftu. Pojawia się najczęściej podczas prób pobierania aplikacji i gier z Windows Store. By go wyeliminować, należy uruchomić wiersz poleceń (nie są potrzebne uprawnienia administratora) i wpisać w nim wsreset.exe. Powinno to spowodować przejście do aplikacji sklepu i wyświetlenie informacji o zresetowaniu pamięci podręcznej.

Co zrobić, jeśli Windows 7 lub Windows 8.1 nie pokazują ikonki aktualizacji?

Czasem pomimo posiadania w pełni zaktualizowanych wersji poprzednich systemów Microsoftu, ikonka uruchamiająca aktualizację nie pojawi się w zasobniku systemowym. Można jednak wymusić uruchomienie procesu aktualizacji. Najpierw należy usunąć całą zawartość katalogu C:\Windows\SoftwareDistribution\Download.

Następnie uruchamiamy wiersz poleceń na prawach administratora i wpisujemy polecenie wuauclt.exe /updatenow. To uruchomi usługę Windows Update. Wyszukanie aktualizacji powinno przedstawić komunikat o możliwości zainstalowania Windows 10.

Uwaga: alternatywnie można przeprowadzić aktualizację za pomocą narzędzia Windows Media Creation Tool, ale w niektórych sytuacjach, związanych z niezgodnością wersji językowych Windows, możemy nie zachować w ten sposób naszych aplikacji.

Co zrobić z wadliwie działającymi sterownikami w Windows 10?

Po problemach ze sterownikami Nvidii w nowym systemie Microsoftu, wydane zostało narzędzie wushowhide.diagcab, schowane w poprawce KB3073930, dostępnej w Microsoft Download Center. Po jego uruchomieniu można tymczasowo ukryć wszystkie te aktualizacje, które mogłyby doprowadzić do problemów ze sprzętem.

Gdzie są moje pliki z OneDrive?

Bez obaw, pliki nie przepadły. Po prostu nowy Eksplorator Windows nie widzi już folderów w chmurze, tak jak było to w Windows 8.1. Jedynym sposobem, by korzystać przez Eksploratora z folderu na OneDrive jest jego zsynchronizowanie z folderem na lokalnym dysku, co może być szczególnie bolesne dla użytkowników tabletów z niewielką ilością pamięci masowej. Przyszłe aktualizacje mają to zmienić, ale póki co, jeśli ktoś potrzebuje w Windows 10 sensownego dysku w chmurze, to lepiej skorzystać z Dysku Google czy Dropboksa, który w „dziesiątce” działa znakomicie.

Problemów z nowym systemem znajdziemy jeszcze pewnie sporo, dlatego radzimy wszystkim poważnie pracującym na swoich komputerach, by nowego systemu w środowiskach produkcyjnych jeszcze nie instalowali. Wstrzemięźliwość, odczekanie kilku tygodni, jest zawsze dobrym podejściem względem nowego oprogramowania wszędzie tam, gdzie stabilność i niezawodność mają znaczenie.

© dobreprogramy
s