reklama

Rusza proces hakera oskarżonego o włamanie do Cisco i NASA

Strona główna Aktualności

O autorze

W Szwecji rozpoczął się we wtorek proces Philipa Gabriela Petterssona, który w 2004 roku - wówczas jako 16-latek - włamał się do sieci Cisco Systems Inc. i wysokiej klasy urządzeń Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Petterssonowi zarzuca się włamanie do sieci Cisco oraz kradzież kodów źródłowych systemu operacyjnego Internetwork operating system (IOS) pomiędzy 12 a 13 maja 2004 roku, które następnie według pozwu opublikował na uczelnianym serwerze. O sprawie stało się głośno w momencie, kiedy na łamach serwisu poświęconego bezpieczeństwu sieciowemu pojawiły się elementy kodu Cisco IOS. Stakkato najprawdopodobniej udało się ukraść około 800 MB kodu źródłowego obecnej wersji systemu. Jakiś czas później kilka megabajtów kodu dostępnych było za pośrednictwem sieci IRC.

Nad Pettersonem krąży także zarzut o włamanie do serwerów NASA w maju i w październiku 2004, szczególnie centrum badań Ames Research Center. Jednak nie wiadomo czy jakiekolwiek dane zostały skradzione w wyniku tego ataku. Dwa lata temu, szwedzkie władze skazały hakera grzywną w wysokości 25 tysięcy dolarów za włamanie do sieci trzech lokalnych uniwersytetów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama