Rusza proces twórcy wirusa Sasser

Strona główna Aktualności

O autorze

W Verden na północnym zachodzie Niemiec rozpoczyna się we wtorek proces Svena Jaschana, który w ubiegłym roku - wówczas jako 17-latek - zaraził miliony komputerów na całym świecie stworzonym przez siebie wirusem Sasser, powodując ogromne straty.

Na trop Jaschana organy ścigania wpadły dzięki współpracy służb amerykańskich - FBI i CIA - oraz firmy Microsoft, która za informacje o twórcy wirusa wyznaczyła 250 tys. dol. nagrody. Ostatecznie chłopaka wydał jeden z jego znajomych (pisaliśmy o tym w maju ub.r.).

Oskarżony przyznał się do zarzucanych mu czynów, wśród których jest sabotaż komputerowy i zakłócenie funkcjonowania przedsiębiorstw. Jaschanowi grozi kara pozbawienia wolności; zapewne będzie też musiał płacić znaczne odszkodowania. Proces przed sądem dla nieletnich będzie się toczył przy drzwiach zamkniętych, ponieważ oskarżony był młodociany w czasie popełniania zarzucanych mu czynów.

Sasser to robak, który wykorzystywał lukę w systemach operacyjnych Windows 2000 i XP oraz Windows Server 2003, przez co powodował wielokrotne, samoczynne zamykanie się i ponowne
uruchamianie komputera. Ogromnie przeciążał też Internet, nieustannie poszukując komputerów, które mógłby zaatakować.

Sasser najpierw zaatakował w Azji. W Europie wśród jego najbardziej spektakularnych ofiar znalazła się niemiecka poczta - zablokowanie 300 tys. komputerów uniemożliwiło wypłaty pieniędzy. Stanęły też komputery Komisji Europejskiej, linii lotniczych British Airways oraz brytyjskiej Agencji ds. Morskich i Straży Przybrzeżnej. W USA na kilka godzin trzeba było zamknąć 500 szpitali w Nowym Orleanie. Kłopoty miała też służba zdrowia w Waszyngtonie.

© dobreprogramy
s