Ruszyła zbiórka na QuadSticka, kontroler dla osób dotkniętych paraliżem kończyn

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu z nas nie zastanawia się zbytnio, gdy chce pograć. Zasiadamy do zabawy przed konsolą lub PC, z padem w dłoniach albo myszką oraz klawiaturą pod palcami i już. Są jednak na świecie osoby, którym nigdy nie dane byłoby zakosztować takiej rozrywki, gdyby nie pomysłowość pewnych konstruktorów. Należą do nich między innymi cierpiący na tetraplegię, czyli paraliż wszystkich kończyn. Z myślą o nich powstaje kontroler QuadStick, na który właśnie ruszyła zbiórka. Potrzebuje 10 tysięcy dolarów.

Zamiast inwestować w kolejną grę i czekać potem nie wiadomo ile na jej realizację, warto może rozważyć wsparcie takiego właśnie projektu użyteczności publicznej. Fred Davison opracował rozwiązanie, które dzięki odpowiednim sensorom jest w stanie umożliwić osobom niepełnosprawnym sterowanie w grach komputerowych czy PS3 z użyciem wyłącznie ust. Emuluje działanie pada, myszki i klawiatury, współpracuje także z urządzeniami z systemem Android. Dokumentacja techniczna QuadSticka dostępna jest do wglądu dla każdego, jeżeli kogoś interesują specyficzne szczegóły projektu.

Jak to często niestety w tego rodzaju przypadkach bywa, do działania pchnęła pomysłodawcę choroba jednego z członków rodziny. Postanowił on swoje wieloletnie doświadczenie z zakresu elektroniki przekuć na coś naprawdę pomocnego. Inspiracją dla niego były osiągnięcia Quad Control w temacie podobnych manipulatorów, a także odkrycia Jane McGonial. Zbiera fundusze na pierwsze 25 egzemplarzy kontrolera.

© dobreprogramy

Komentarze