Ruszyły zapisy do betatestów Himalaya

Strona główna Aktualności

O autorze

Aktualizowanie systemów i aplikacji na wyłączonych komputerach? To jeszcze raczej fantastyka naukowa, ale ruszyły testy beta narzędzia pozwalającego robić takie cuda z maszynami wirtualnymi.

W witrynie Microsoft Connect z dniem 15 sierpnia ogłoszono zapisy do programu testów beta technologii nazwanej póki co Offline Patch management for VM's, lub - jak kto woli - określonej dźwięcznym kryptonimem Himalaya. Zapisy zostaną zakończone 7 września, zatem by zgłosić chęć pobawienia się taką zabawką mamy mniej niż miesiąc.

Technologia aktualizacji wyłączonych maszyn wirtualnych jest interesująca nie tylko dla dużych centrów obsługujących wiele maszyn wirtualnych, potencjalnie może być bardzo wygodna także dla zwykłych użytkowników trzymających choćby kilka obrazów wirtualnych komputerów na swoich stacjach roboczych. Perspektywicznie może też otworzyć dość odległe jeszcze drzwi do wykonywania podobnych operacji na komputerach nie tyle wyłączonych, co z nieuruchomionym systemem operacyjnym (co mogłoby być bardzo użyteczne np. przy aktualizacji wpiętych do sieci komputerów, których luki w zabezpieczeniach mogą narazić je na zdalne ataki, lub w adresowaniu sytuacji kryzysowych kiedy odpowiedzią na wyjątkowo szybko propagujące się zagrożenie może być natychmiastowe wyłączenie całego środowiska i ponowne uruchomienie go już po instalacji zabezpieczeń). Technologia stanie się też prawdopodobnie częścią przyszłych wersji System Center Virtual Machine Manager 2007.

© dobreprogramy