Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Redakcja od kuchni" - wywiad z Liskiem

Znowu opóźniony wywiad... Tym razem z Liskiem, jednym z założycieli portalu dobreprogramy.pl

Ruzby

Dlaczego postanowiliście stworzyć portal dobreprogramy.pl?

Lisek

Tak naprawdę, to dla zabawy :). Robiliśmy strony dla innych więc postanowiliśmy, że w ramach hobby zrobimy stronę dla siebie. Nie zakładaliśmy wcale, że zdobędzie popularność, po prostu, to miała być fajna zabawa. Pamiętam jak się cieszyliśmy gdy w ciągu jednego dnia, weszła na dobreprogramy setka userów, to naprawdę było coś.

Ruzby

Za co lubisz pracę w redakcji?

Lisek

Technicznie rzecz biorąc, to ja nie pracuje w redakcji :). Na szczęście, pisanie nie jest moim zadaniem, nie do mnie należy ocenianie co jest warte uwagi i o czym pisać, pisarstwo nie jest moją mocną stroną.

Ruzby

A więc czym zajmujesz się w portalu?

Lisek

Wszystkim tym, co jest „pod spodem”, czyli kodowaniem. To takie zajęcie, którego zbytnio nie widać, ale bez którego nie można się obejść.
Wdrażaniem w życie pomysłów na lepsze działanie strony, tak żeby nie podnosić ciśnienia Docentowi :), czy ciągłe zmiany, jak np. nowe blogi.

Ruzby

Dlaczego (jako jeden z niewielu członków redakcji) nie prowadzisz bloga?

Lisek

Naprawdę jako jeden z niewielu?
Aby pisać tak, żeby ludziom chciało się czytać, trzeba posiadać łatwość pisania plus taką potrzebę. Ja po prostu tego nie mam. Myślałem, żeby prowadzić bloga ale bardziej informacyjnego, czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni. Nowe opcje, poprawki itp. Nie wiem tylko czy to kogoś interesuje :)

Ruzby

Skąd wzięło się u Ciebie zainteresowani informatyką?

Lisek

Zwyczajnie, z ciekawości. Od małego interesowało mnie, jak coś działa, rozkręcałem wszystkie zabawki, domowe sprzęty, czym skutecznie doprowadzałem rodziców do rozpaczy. Jak zobaczyłem pierwszy komputer, to był Commodore C64, od razu zaciekawiło mnie, jak to się dzieje, że wgrywasz coś z taśmy magnetofonowej i po chwili już sobie grasz. Potem było przepisywanie kodu z Bajtka i zastanawianie się dlaczego nie działa (czyżby błędy w druku? :) ), potem "pecety" i podkręcanie procków...

Ruzby

Jakie programy cenisz sobie najbardziej i dlaczego?

Lisek

Generalnie używam tego, co w danej chwili jest optymalne do pracy i sprosta potrzebom. Nie ma (niestety) programów idealnych, wszystkie mają plusy i minusy, więc cały czas testuje przeróżne programy. Na stałe używam Visual Studio z racji, że zdecydowana większość kodu, to C#, niewątpliwie, to najwygodniejsze narzędzie. Namiętnie używam Total Commandera, naprawdę nie wyobrażam sobie bez niego codziennej pracy. Jako,że lubię bawić się zdjęciami HDR, używam do tego programu Machinery.

Ruzby

Jakie strony mógłbyś polecić czytelnikom?

Lisek

Przeglądam głównie strony techniczne, jak np: codeproject.com, wszelkiej maści blogi techniczne, no i oczywiście blog dobrychprogramów, który czytam namiętnie.

Ruzby

Co sądzisz o walce Linux vs Windows, jaka jest Twoja opinia nt. tych systemów?

Lisek

Nigdy tego tak naprawdę nie rozumiałem. Dla mnie system, to nic innego jak tylko narzędzie. Tak jak nie potrafię czuć „miłości” do pędzla do malowania zamiast wałka, tak nie potrafię się zakochać w systemie. Każdy niech sobie używa tego, co mu się podoba. Sam mam na laptopie Windowsa, na tablecie iOS-a, na telefonie Androida a na domowym NAS-ie Linuxa, na serwerach używamy i Windowsa i Linuxa i co straszne, dobrze mi z tym. Nie jestem zwolennikiem uszczęśliwiania na siłę, nigdy nie spłynęło na mnie szczęście wiedzy, otwierającej oczy na głupotę używania systemu X czy Y. Krucjat z mojej strony nigdy nie będzie.

Ruzby

Jak na ten moment wygląda organizacja HotZlotu?

Lisek

Jak zawsze o tej porze, idzie pełną parą. Rozmawiamy z różnymi partnerami, dogadujemy szczegóły. Na chwilę obecną, zbyt dużo mówić jeszcze nie mogę.
Uchylając rąbka tajemnicy, powiem, że w tym roku planujemy, poza techniczną stroną spotkania, trochę ruchu na świeżym powietrzu. Odbędą się rozgrywki z użyciem piłki, nie chodzi tu o piłkę nożną :)

Krótka piłka:

  • film - Snatch (Przekręt), Breaking Bad, Dexter
  • muzyka - za dużo, żeby wymieniać, od Beastie Boys przez System of a Down po Sepulturę
  • książki - Paragraf 22, sporo science fiction, wielki sentyment do Stephena Kinga
  • gry - od bardzo dawna w nic nie gram
  • jedzenie - wszystko, pod warunkiem, że to makaron
  • samochód - nie taki jaki bym chciał mieć
  • kolor - chyba czarny

Na koniec chciałbym podziękować Liskowi, za poświęcony czas a także Bananowi za przypomnienie o podziękowaniach :) 

inne

Komentarze

0 nowych
przemor25   14 #1 26.05.2012 15:37

Och to trzeba trochę podpakować kondychę przed HZ (:

Banan   10 #2 26.05.2012 16:10

Już myślałem, że tych wywiadów nie będzie. Po pierwsze brakuje mi podziękowania. Poza tym przydało by się więcej pytań technicznych skoro były tak krótkie odpowiedzi (mogłeś kogoś zapytać o pytania). Czyli mogło być lepiej postaraj się bardziej następnym razem Ruzby.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 26.05.2012 16:14

A mi się podobało, krótko, treściwie i na temat. Wg mnie nic więcej nie powinno się pojawić się w wywiadzie. Zastanawia mnie kto będzie następny.

underface   14 #4 26.05.2012 16:26

" Myślałem, żeby prowadzić bloga ale bardziej informacyjnego, czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni. Nowe opcje, poprawki itp. Nie wiem tylko czy to kogoś interesuje :)"

Lisek chętnie bym takie coś poczytał, jak pod względem kodu zmieniają się DP :D i jakie macie tam rozwiązania, aby taki "olbrzym" działał i miał mały apetyt na obciążenie serwera

Banan   10 #5 26.05.2012 16:28

Ale żeby nie było wywiad OK =)

Banan   10 #6 26.05.2012 16:28

@underface

Nom też bym poczytał.

underface   14 #7 26.05.2012 16:42

"Uchylając rąbka tajemnicy, powiem, że w tym roku planujemy, poza techniczną stroną spotkania, trochę ruchu na świeżym powietrzu. Odbędą się rozgrywki z użyciem piłki, nie chodzi tu o piłkę nożną :)"
na ubiegłorocznym zlocie moim oczom ukazało się boisko do plażówki, niestety dopiero to zauważyłem, przy wyjeździe. Planujecie w tym roku oprócz rozgrywek futbolowych coś z siatką pomiędzy drużynami;p czy może infrastruktura nie pozwala

flaszer   10 #8 26.05.2012 17:25

"Myślałem, żeby prowadzić bloga ale bardziej informacyjnego, czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni." - świetny pomysł ;)

Vanshei   16 #9 26.05.2012 18:07

Również bym poczytał co tam piszczy "w głębi" Dobrychprogramów :)

synek03   9 #10 26.05.2012 18:13

również bym poczytał takiego bloga od liska ;]

dobry wywiadzik, krótko, zwięźle i na temat ;]

Over   9 #11 26.05.2012 19:20

Po Przeczytaniu tego tekstu stwierdziłem ze niema talentu do pisania bloga i komentareze to potwierdzają
takze nie zaistnieje jak inni ale niema tego co by na dobre nie wyszło :)

przemor25   14 #12 26.05.2012 19:36

Też zgłaszam zapotrzebowanie na poznanie bebechów dobrychprogramów. No chyba że jest to tajemnica, którą zna tylko Redakcja oraz Pirat z Papugą :P

przemor25   14 #13 26.05.2012 19:37

@Overclocker
Nie matura, lecz chęć szczera zrobią z Ciebie oficera :)

Lisek REDAKCJA  14 #14 26.05.2012 19:43

@Overclocker - ależ oczywiście, że nie mam, przecież właśnie o tym pisałem. Do tego, nie mam duszy celebryty, nie mam więc potrzeby "zaistnienia", kompletnie brak mi parcia na szkło. Myślę nawet o usunięciu konta na facebooku, w myśl zasady: jak Cię nie ma na fb, to nie istniejesz :)

manieKMP   7 #15 26.05.2012 21:14

"Zwyczajnie, z ciekawości. Od małego interesowało mnie, jak coś działa, rozkręcałem wszystkie zabawki, domowe sprzęty, czym skutecznie doprowadzałem rodziców do rozpaczy."
U mnie matka z ciotką lata temu wyniosły cztery duże worki na śmieci porozkręcanych zabawek, ale dzięki temu, najwyraźniej, nauczyłem się naprawiać różnego rodzaju ustrojstwa... przeważnie w niekonwencjonalny sposób ;)

"Myślałem, żeby prowadzić bloga ale bardziej informacyjnego, czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni. Nowe opcje, poprawki itp. Nie wiem tylko czy to kogoś interesuje :)"
A ja nie wiem czemu, ale byłbym zainteresowany :). Plusem mogłoby być to, że w zależności od "formy" danego tematu, taki blog mógłby stać się blogiem informacyjno-edukacyjnym, a i pewnie w komentarzach byłyby, możliwe że warte uwagi, pomysły co do przedstawionych nowości, poprawek itp. (choć pewnie tli się jakaś obawa co do "zaspamowywania" każdego tematu zwrotami "ja bym zrobił to tak", "a ja widzę to w ten sposób", "a ja chcę tego/tamtego" itd. itp. ;)).

@Banan, podziękowanie raczej było, zawarte w korespondencji, a to że się nie znalazło w oficjalnej wersji... nikt chyba z tego powodu nie będzie "płakał"...

  #16 26.05.2012 21:23

"Uchylając rąbka tajemnicy, powiem, że w tym roku planujemy, poza techniczną stroną spotkania, trochę ruchu na świeżym powietrzu. Odbędą się rozgrywki z użyciem piłki, nie chodzi tu o piłkę nożną :)"

Koszykową? Rugby? Golf?

"Myślałem, żeby prowadzić bloga ale bardziej informacyjnego, czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni. Nowe opcje, poprawki itp. Nie wiem tylko czy to kogoś interesuje :)"

Chętnie bym coś takiego poczytał, chociażby z ciekawości czystej.

gowain   21 #17 26.05.2012 21:31

Hehe mój "pierwszy, poważniejszy program" to było przepisanie kodu z Bajtka (bodajże w Basicu) do pliku autoexec.bat w PC... bo innego, którego dało się w prosty sposób uruchomić nie znałem jeszcze wtedy :P Komputer się wtedy wysypał, bo bez autoexeca to było kiepsko :P A to wszystko mając lat 9 lub 10 :P To było życie.

Liskowi dziękujemy za uchylenie rąbka swojej prywatności. Ja konto na FB też skasowałem, bo doszedłem do wniosku, że wolę mieć kontakt jedynie z tymi znajomymi co mam, bo inni odzywają się tylko jak coś chcą... :P

Co do ruchu na świeżym powietrzu... zaintrygowało mnie to bardzo :)

gowain   21 #18 26.05.2012 21:32

Jeśli byłyby jakieś zawody w siatkówce, to ja tam nawet będę jak nie wylosuje zaproszenia! Więc uważajcie :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 26.05.2012 22:04

No cóż ja też z chęcią poczytałbym coś "od kuchni" Co do rozgrywek z użyciem piłki to rugby wydają się interesujące. O ile oczywiście będę miał okazje zawitać na HZ.

gowain   21 #20 26.05.2012 22:17

Shaki - z nami to mało kto będzie miał szanse :P

Semtex   19 #21 27.05.2012 09:06

@Shak, goawin

Żebyście mogli zrobić użytek z waszej masy to jeszcze musicie dogonić taką chudzinkę jak ja :D :P

parasite85   8 #22 27.05.2012 16:58

@semtex,
ale spróbuj odebrać Shakiemu piłkę..

Semtex   19 #23 27.05.2012 22:12

@parasite85

Dobry bajer i Sam odda :D :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #24 27.05.2012 23:41

Tiaaa jasne ;)

Axles   18 #25 28.05.2012 11:51

Lubie czytać takie wywiady, można się dowiedzieć mniej więcej jak na co dzień funkcjonują ci nadludzie - ekipa DP :)

Jaahquubel_   13 #26 28.05.2012 13:34

Blog od DP od kuchni? Jestem za.

@Zbigniew2003
"Kto wie może chodzi o piłkę do piłowania np. odbędą się rozgrywki kto szybciej przepiłuje obudowę PC, lub zetnie więcej drzew z otoczenia ;)"
Raczej piłowanie dechy na czas. Dodałbym jeszcze zawody w rąbaniu drewna na opał. :)
Na takie zawody bym się zgłosił - w nich przynajmniej miałbym jakieś szanse, w przeciwieństwie do haratania w gałę, siatę czy innego kosza.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 28.05.2012 16:05

@Lisek

A ja wręcz apeluję aby powstał taki blog techniczny. Suche info o tym co zostało zmienione a co jest w trakcie realizacji. Oraz może tzw. listę życzeń i sugestii które brane były by pod uwagę. Chociaż raz w miesiącu jeden wpis i już wszyscy wiedzieli by czego się spodziewać. Poza tym jest cała masa pomysłów które można by było wdrożyć. Taki blog byłby naprawdę istotny dla wszystkich użytkowników portalu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #28 28.05.2012 16:07

Shaki81 i gowain na obronie :) reszta w ataku :)

deepone   13 #29 28.05.2012 20:30

@Jaahquubel_ - nic nie stoi na przeszkodzie takie zawody urządzić :) zawsze można pare drzew ściąć - tylko byle to były owocowe bo na nie pozwolenia nie trzeba...

djfoxer   19 #30 28.05.2012 23:55

+1, blog techniczny byłby naprawdę ciekawy :)

Ufolec   13 #31 15.09.2012 19:25

popieram realizację rozmyśleń Liska nad prowadzeniem bardziej informacyjnego bloga "czyli co nowego na dobrychprogramach, tak bardziej od kuchni. Nowe opcje, poprawki itp." - jakbyś Lisku przygotował coś a'la subskrypcję blogów konkretnych użytkowników, obsługiwaną z poziomu niniejszej strony, a nie zewnętrznych narzędzi, to z pewnością trafiłbyś na listę Subskrybowanych i wypatrywałbym pojawienia się pierwszego z - miejmy nadzieję serii - wpisów dotyczących zmian na dobrychprogramach od strony technicznej, choć nie tylko od tej strony :)