Redakcja od kuchni - wywiad z Xyrcon

Dzisiaj będziemy rozmawiać z jedyną kobietą w redakcji portalu - Xyrcon.

Ruzby


Czy trudno jest być rodzynkiem wśród męskiej części redakcji?

Xyrcon


Często słyszę to pytanie. Czuję się tu bardzo dobrze. Od liceum (klasa mat-fiz-chem-inf-ang) jestem jedną z niewielu kobiet w towarzystwie i się do takiego rozkładu sił przyzwyczaiłam.

Ruzby


Jak zaczęła się twoja przygoda z portalem, dlaczego wybrałaś ten a nie inny?

Xyrcon


Wcześniej znałam Grześka Niemirowskiego (gniemirowski). Kiedy studiowałam w Warszawie, w dobrychprogramach powoli rodził się pomysł założenia działów z programami na OS X i Linuksa. Grzesiek skontaktował mnie z resztą zespołu, jako osobę mającą pojęcie o obu systemach i umiejącą coś tam napisać. Było to 6 lat temu. Więc można śmiało powiedzieć, że ten portal wybrał mnie. Przyznam, że nie planowałam zajmować się dziennikarstwem. Myślałam o pisaniu, ale raczej w językach obiektowych ;).

Ruzby


Za co lubisz pracę w redakcji?

Xyrcon


Głównie za to, że mam sporo swobody w realizacji swoich pomysłów. Mówię tu nie tylko o tekstach, bo z tym bywa różnie, ale o możliwości zrobienia czegoś z niczego przy inscenizowanych zdjęciach. Atmosfera też nie jest najgorsza.

Ruzby


Skąd wziął się pomysł na twojego nicka?

Xyrcon


Z przypadku :)

Ruzby


Skąd wzięło się u Ciebie zainteresowanie informatyką?

Xyrcon


Wydaje mi się, że w prostej linii wyrosło z mojego zainteresowania elektroniką i grami na NES, a następnie wypielęgnowane w liceum przez naukę programowania i grzebanie w sieciach. Nie bez znaczenia pozostają również zawarte wtedy znajomości. Osoby, z którymi odkrywałam świat komputerów pracują obecnie w Google'u, Microsofcie, Samsungu, Wirtualnej Polsce.

Ruzby


Jakie programy cenisz sobie najbardziej i dlaczego?

Xyrcon


Aplikacje webowe firmy Google są u mnie na pierwszym miejscu, gdyż bez nich nie byłabym w stanie nic a nic zrobić w pracy. Na drugim miejscu będzie zapewne Photoshop Lightroom lub wtyczka Camera RAW, które pozwalają mi na szybką pracę ze zdjęciami. Bardzo cenię sobie również Adium doskonały multikomunikator dla systemu OS X, dzięki któremu mam wszystkie kontakty z XMPP, GTalka, GG, MSN i Facebooka w jednym miejscu, i to z własnymi powiadomieniami. Sporo korzystam równieý z VLC i Rhythmboksa, choć muszę przyznać, że do wielu zadań (na przykład do poczty) po prostu nie mam ulubionego programu i używam tego, co działa. Coraz więcej aplikacji zastępują mi ostatnio usługi webowe.

Ruzby


Jakie strony mogłabyś polecić czytelnikom?

Xyrcon


Bardzo mało stron czytam regularnie, jeśli nie liczyć tysiąca blogów technologicznych, ale tego przecież polecać nie ma sensu ;).

Moją ulubioną ostatnio stroną jest chyba English Russia, którą polecam wszystkim zainteresowanym tym krajem (jeśli jej jeszcze nie znają oczywiście). How to be a Retronaut funduje mi weekendową wycieczką w przeszłość, zaś na Crooked Brains zawsze znajdę coć, co wstawiłabym sobie do mieszkania. Jeśli chodzi o coś bardziej użytkowego, bardzo cenię sobie Last.fm i Goodreads, które polecam poszukującym ciekawych rzeczy do słuchania i czytania. W pracy przydają mi się jeszcze Tineye.com, ling.pl i niezastąpiona poradnia PWN.

Ruzby


Dlaczego zakończyłaś prowadzić bloga?

Xyrcon


Nie wiem, czy kiedykolwiek go zaczęłam :) Próbowałam, ale to po prostu nie dla mnie. Brak mi regularności, często moje wytwory spotykają się« z niezrozumieniem, a przede wszystkim nie szaleję za prowadzeniem dyskusji w komentarzach czy na forach. Od kiedy mam możiwość oznaczenia publikacji jako felieton, mogę czasami przemycić swoją opinię, co mi absolutnie do szczęścia wystarcza.

Ruzby


Jak godzisz tyle zainteresowań (Fotografia, strzelectwo wiatrówkowe, gitara, jabłkowe komputery, pluszowe krokodyle, rajdy 4x4, szermierka szablą.) z pracą w portalu?

Xyrcon


Wbrew pozorom praca w portalu pozostawia mi sporo wolnego czasu, mam popołudnia i weekendy dla siebie. Dzięki temu nie muszę rezygnować ze sportu, czytania, gry na gitarze, czy po prostu wychodzenia ze znajomymi, a dzięki możliwości pracy zdalnej od czasu do czasu możliwe jest także podróżowanie. Poza tym lista moich zainteresowań jest trochę szersza i często się zmienia, gdyż lubię próbować na własnej skórze nowych rzeczy.

Krótka piłka :


  • jedzenie - Azja (indyjskie, chińskie, tajskie, sushi…)
  • samochód - Do miasta Daewoo Tico, na wycieczki miałam Uaza 469B, rozważam powoli ponowne nabycie terenówki. Mam za sobą również epizod z motocyklem.
  • kolor - Dowolny, jeśli to czarny
  • film - Najbardziej lubię filmy Sci-fi, ale oglądam również horrory, thrillery i kino akcji. Mogę w kółko oglądać Gwiezdne Wojny, filmy Lyncha, Gilliama, Burtona, komedie Allena albo Barei. Lubię również filmy oparte na komiksach Marvela.
  • muzyka - Oj, czego to ja nie słucham… Głównie metal, trochę folku, elektroniki, muzyki filmowej i z gier, i wszystkiego innego. Dla dociekliwych.
  • książki - Ciągle coś czytam, przede wszystkim fikcję, ale nie pogardzę biografią lub książką podróżniczą. Ulubieni autorzy: Dukaj, Card, Lem, Strugaccy, Pratchett — koniecznie w oryginale, Dostojewski, King, Zajdel, Heinlein, Clarke, Wells, Archer i wielu innych.

  • gry - Wiem, że dziewczyny się z grami nie kojarzą, ale to również jedno z moich bardzo ważnych zainteresowań. Potrafię marnować godziny grając w Portal, Trine, Braida, Shadow Complex lub Outland — gry, w ktorych trzeba trochę ruszyć głową. Lubię też RPG — Fallout (od 1 części), Mass Effect… A żeby ciągle nie siedzieć, gram również gry na Kinecta — Dance Central, Gunstringer i Fruit Ninja.

Na koniec wywiadu chciałbym podziękować :


  • Xyrcon - za udzielenie tego wywiadu
  • Kubutowi i Wolfgarowi - za pomoc w układaniu pytań
  • Bananowi - za ciągłe dopytywanie - kiedy wpis, co bardziej mobilizowało