Na Teutatesa!

W pierwszej kolejności należy się chyba drobne wyjaśnienie: od grudnia b.r. (wciąż jeszcze bieżącego ;]) nie pracuję w firmie Xenium*. Gdzieś tam może jeszcze zalegają jakieś moje teksty, ale moje zaangażowanie ogranicza się do sporadycznego wolontariatu w przerzucaniu komentarzy. A że to zajęcie wyjątkowe, to warto o nim napisać. Znowu.

Od lat snuje się po redakcji pomysł "ściany płaczu", miejsca gdzie można byłoby pokazywać najbardziej przegięte przykłady komentarzy. Problem w tym, że choć byłoby to bardzo (z naszego punktu widzenia) zabawne, to byłoby to jednocześnie kompletnie podłe i nieetyczne. Więc nigdy nie dojdzie do skutku. Ale to nie znaczy, że nie można czasem jakiegoś szczególnego przypadku omówić. Na przykład tutaj. To, o czym chcę napisać jest szczególne z kilku powodów. Jest jednak jeden szalenie ważny: nie jest to coś, co da się przedstawić jako zbiór cytatów. Bo to mrówcza praca kilku użytkowników, którą ogarnąć można tylko, jeśli trzeba się przez ich pracę przegrzebywać. Podrążmy zatem wspólnie, ok?

Od kilku(nastu) dni kilka kont zwartych jest w bezsensownej i bezproduktywnej wojnie o palmę pierwszeństwa dla programu antywirusowego. Panowie z nickami będącymi wariacjami słów "pomocny", "tester" i "Paweł" piszą na potęgę komentarze o tym jak to AV1 jest lepszy od AV2 a AV3 to szpieguje i w ogóle śmiech na sali, prawie jak AV4, który już dawno by padł, gdyby nie niedouczeni ludzie pobierający go. Gdyby jednak ludzie ci ograniczali się wyłącznie do pisania bzdur, nie byłoby aż tak źle. Oni postanowili jednak dodatkowo nadużyć mechanizmu "zgłoś ten komentarz".

Efekt? Półtorej do dwóch stron komentarzy zgłoszonych do moderacji (w panelu administracyjnym dp strona to 25 komentarzy). Po wyczyszczeniu tej listy mijała godzina do dwóch i sytuacja się powtarzała. Powody zgłoszenia były oczywiście kompletnie bzdurne (komentarze jak komentarze: opinia o programie i tyle) i można je streścić w 6 słowach "nie zgadzam się z tą opinią". Mhm, czyli moderacja ma prezentować Twój i tylko Twój punkt widzenia i czym prędzej usuwać komentarze, z którymi się nie zgadzasz? Zachowujmy się czasem jak dorośli, co?

Być może jednak wymagam zbyt wiele, wszak jeden z delikwentów to czternastolatek, który POLECA TEN REWELACYJNY PROGRAM KTÓRY JEST REWELACYJNYM PROGRAMEM WARTYM POLECENIA. Próba dyskusji z kimś takim jest z góry skazana na niepowodzenie. Reszta Wojowników o Jedyną i Słuszną Prawdę Antywirusową chyba nie odstaje od rzeczonego pana wiekiem (lub przynajmniej rozwojem emocjonalnym), bo jeden z nich na prośbę o zaprzestanie masowego zgłaszania komentarzy do moderacji postanowił... zgłosić jeszcze kilkanaście komentarzy. Po czym napisał samemu kilka, obowiązkowo nazywając innych debilami. Brawa za wzorową postawę!

Szczytem jednak jest pisanie maili na adres redakcyjny z pytaniem "dlaczego moje konto jest blokowane?" przy równoczesnym pisaniu w komentarzach, że ma się kilka kont pod którymi komentuje się programy antywirusowe. Naprawdę, nie rozumiesz na czym polega problem z Twoim zachowaniem, Czytelniku?

Powiedzmy sobie zatem wprost: opcja zgłaszania komentarzy do moderacji nie służy do wskazania komentarzy, z którymi się nie zgadzasz. Nie i już! Każdy ma prawo do opinii i jak bardzo by Cię nie bolało serce, bo ktoś właśnie napisał, że Twój ulubiony program nie spełnia pokładanych w nim nadziei, nie jest to powód do interwencji moderacji. Zgłaszanie komentarzy służy wskazywaniu rzeczy wulgarnych i łamiących regulamin. Posiadanie opinii nie łapie się w te kryteria.

Ten wpis i tak nic nie zmieni, ale przynajmniej mam pretekst, by życzyć wszystkim Szczęśliwego Nowego! ;]

* Xenium to wydawca dobreprogramy.pl, w sumie warto to wiedzieć ;)