reklama

Rynek przeglądarek wg Net Applications: Firefox po raz pierwszy przegrał z Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pojawiły się właśnie nowe dane o globalnym rynku przeglądarek od firmy Net Applications – i dają one do myślenia. Po raz pierwszy także i w tym rankingu Chrome pokonało Firefoksa, stając się drugą co do popularności przeglądarką planety. Co gorsze, wyniki „ognistego liska” są najgorsze od lat.

Minął piąty miesiąc od wydania Interner Explorera 11, i najwyraźniej podjęte przez Microsoft działania na rzecz reanimacji swojej przeglądarki przyniosły owoce. W styczniu zdołała ona przekroczyć próg 55% (łącznie dla wszystkich wersji), a teraz pochwalić się może już wynikiem na poziomie niemal 58% rynku. Zyskuje przede wszystkim nowa wersja IE11, kosztem IE10 i IE9, jako że użytkownicy Windows XP nie są w stanie wyjść poza zmurszałe IE8.

Powody do zadowolenia ma także w Google. W tradycyjnie nieprzychylnym dla jego przeglądarki badaniu Net Applications, Chrome zdołało nie tylko odrobić straty z zeszłego roku, ale też pokonało wreszcie Firefoksa, osiągając wynik ponad 17,5%. Zeszło się to w czasie z premierą Chrome 33 i Firefoksa 28. Z danych o popularności poszczególnych wersji widać, że aktualizacje przeglądarki Google'a zachodzą znacznie szybciej – w ciągu miesiąca trzy czwarte użytkowników Chrome korzystało już z nowej wersji, podczas gdy w wypadku Firefoksa swoją przeglądarkę zaktualizowała tylko jedna piąta.

Firefox tymczasem poznał drugie dno, kończąc marzec z wynikiem jeszcze gorszym niż w najgorszym od 5 lat lutym. Jego popularność to już tylko 17,26%. Następne miesiące pokażą, jak burza wokół nowego CEO Mozilli wpłynie na ten wynik. Niekoniecznie musi ona go pogorszyć – warto pamiętać, że znaczną rolę w badaniu Net Applications odgrywają kraje konserwatywnej obyczajowo Azji, gdzie media przychylnie komentują stanowisko Brendana Eicha w kwestii legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Stawkę zamykają, jak się można spodziewać, Safari, z wynikiem 5,7% i Opera, z wynikiem 1,2%.

Wyniki w Statcounterze wyglądają zgoła inaczej. Tu Chrome jest już od dawna najpopularniejszą przeglądarką planety, z udziałem w rynku na poziomie 43,7%. Drugie miejsce należy do Internet Explorera (22,6%), zaś trzecie do Firefoksa (18,8%). Safari może się za to pochwalić wynikiem niemal 10%, podczas gdy Opera ma niecałe 1,4%.

Nie mniej ciekawie wyglądają dane z rynku systemów operacyjnych. Łączny wynik Windows w badaniu Net Applications to 90,9%, z czego zdecydowaną większość stanowią użytkownicy Windows 7 (już 48,8%). Osoby korzystające z umierającego Windows XP przesiadają się przede wszystkim na „siódemkę”. W czasie gdy Windows 8 i 8.1 zyskały łącznie 0,6 punktu procentowego, Windows 7 zdobyło niemal 1,5 p.proc. Stracił za to nieco OS X (spadając o 0,11 p.proc. do poziom 7,57%), zyskał zaś Linux, który ma już w Net Applications 1,5%.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić