Ryzen Pro w inteligentnym kaloryferze lepiej ogrzewa domy niż procesory Intela

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Tym rozwiązaniem firmy Qarnot, francuskiego operatora chmur obliczeniowych, AMD trudno będzie się chwalić bez wywoływania uśmiechów. Choć ewidentnie dowodzi ono wyższości technologii czerwonych, to wygląda nieco dwuznacznie. Quarnot zamierza bowiem wykorzystać procesory Ryzen Pro do ogrzewania domów.

Nie jest to wcale jednak sponsorowana przez konkurencję złośliwość, mająca wykazać, jak bardzo grzeją się nowe procesory AMD. Wszystkie procesory się grzeją, chodzi o to, że Ryzeny grzeją się bardzo… efektywnie, a ciepło to może zostać wykorzystane. Qarnot zbudował inteligentny kaloryfer o nazwie Q.rad – podłączony do Sieci trzyprocesorowy klaster, podstawowy węzeł w rozproszonej chmurze obliczeniowej przeznaczonej głównie do obliczeń finansowych i renderowania grafiki. Obecnie wykorzystywany jest do darmowego ogrzewania domów w Paryżu. 500 watów rozproszonej energii, bez jakiegokolwiek hałasu, to niezły wynik.

Francuska firma wygrała niedawno w Bordeaux przetarg na dostawę darmowego ciepła do domów najuboższych mieszkańców. Po przeprowadzeniu testów nowych procesów AMD nie mogła się ich nachwalić. Paul Benoit, założyciel Quarnota wyjaśnia, że Ryzen Pro produkuje tyle samo ciepła co dotychczas używane równoważne mu procesory Intel, dostarczając jednak dwa razy więcej rdzeni. Dlatego zastosowane tam systemy Q.rads będą wykorzystywać 1500 nowych procesorów AMD. Po zastąpieniu wcześniej wykorzystywanych procesorów Core i7, udało się w ten sposób podnieść wydajność chmury obliczeniowej o 30-45%.

To nie koniec pomysłów na termiczne wykorzystanie Ryzena w celach, jakby to można było określić, . Quarnot w przyszłości chce zbudować kocioł do ogrzewania wody użytkowej w domkach jednorodzinnych, a nawet rozwiązania do podgrzewania basenów.

© dobreprogramy