reklama

Ryzen to wielki sukces: w jeden kwartał AMD zwiększyło udziały o 50%

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ani Intel, ani AMD, ani niezależne firmy analityczne nie przedstawiły dotąd żadnych szacunków dotyczących wpływu debiutu procesorów Ryzen na rynek pecetów. Zrobił to teraz producent benchmarka PassMark, który ogłasza Ryzeny najbardziej udaną premierą w historii czerwonych. W ciągu drugiego kwartału 2017 roku AMD miało wrócić do pozycji, jaką cieszyło się dziesięć lat temu.

Analiza rynku na podstawie setek tysięcy wyników benchmarków zgłaszanych przez użytkowników PassMarka wiąże się ze sporym ryzykiem. Dane te reprezentują procesory realnie w użyciu, a nie sprzedane, wyłącznie w odniesieniu do pecetów pracujących pod kontrolą Windowsa, wyłącznie tych pecetów, których właściciele są zainteresowani takimi pomiarami. Można więc powiedzieć, że przede wszystkim chodzi o segment najbardziej wymagających użytkowników.

I tak w ciągu drugiego kwartału 2017 roku udział AMD w zagregowanych wynikach benchmarków PassMarka wzrósł o 10,4 punkta procentowego, do całych 31%. W tym czasie udział Intela spadł do 69%. PassMark dysponuje wynikami od początku 2004 roku, na tej podstawie można powiedzieć, że AMD wraca do swojej pozycji sprzed 10 lat.

Do rekordu z początków 2006 roku, kiedy to czerwoni mieli niemal połowę rynku, jeszcze daleko, ale patrząc na dynamikę wzrostu po wprowadzeniu Ryzenów do sprzedaży widać, że wiele jeszcze może się zdarzyć – szczególnie gdy jesienią pojawią się na rynku Ryzeny Mobile – APU przeznaczone dla laptopów, z rdzeniami Zen i zintegrowaną grafiką Radeon Vega.

Nigdy dotąd żadna premiera na rynku procesorów x86 nie przełożyła się na tak znaczącą zmianę udziałów Intela i AMD. W pierwszym kwartale 2017 AMD zyskało jedynie 2,2 pkt. proc., co nie powinno dziwić, gdyż jedynie niektóre modele Ryzenów stały się dostępne w ostatnim miesiącu kwartału, na rynku brakowało też płyt głównych AM4. Teraz jednak wszystkie modele Ryzenów są na wyciągnięcie ręki, w płytach głównych możemy przebierać, AMD powiększyło swoją bazę użytkowników o ponad połowę – niezwykłe osiągnięcie.

Biorąc pod uwagę to, że premiera nowych procesorów Intela, sześcio- i czterordzeniowych Coffee Lake, została przesunięta na luty przyszłego roku, a czipy te nie będą kompatybilne z obecnie dostępnymi płytami głównymi LGA 1151 (będą wykorzystywały gniazdko LGA1151v2), może się okazać, że tegoroczna gwiazdka będzie należała do AMD.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama