SCO musi zapłacić Novellowi 2,55 mln dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejny cios dla upadłej już firmy SCO, jednego z największych dystrybutorów oprogramowania uniksowego. Po przegranym procesie z Novellem, teraz przyszła pora na odszkodowanie. Sędzia stanowy Dale Kimball orzekł, że SCO musi zapłacić Novellowi 2,55 miliona dolarów odszkodowania za pobieranie opłat licencyjnych SVRX od Suna. SCO licencjonowało oprogramowanie, do którego nie miało praw - te przysługiwały właśnie Novellowi.

Przyznana kwota odszkodowania jest zabójcza dla firmy, która już jakiś czas temu ogłosiła upadłość, ale jest i tak tylko niewielką częścią tego, co żądał Novell. Prawdziwy właściciel praw do uniksowego oprogramowania wyliczył, że za opłaty pobrane przez SCO od Suna, Microsoftu i innych firm należy się blisko 20 milionów dolarów. Tak dużego odszkodowania nie przyznano, bo sąd uznał, że Novellowi nie należą się przychody SCO uzyskane ze sprzedaży UnixWare i OpenServer, które stanowiły trzon budżetu firmy.

Prawnicy SCO nie chcieli na tym etapie udzielać informacji, jaka będzie reakcja firmy na ostatni wyrok. Najprawdopodobniej batalia sądowa jeszcze trochę potrwa, ale SCO ma bardzo mizerne szanse na przetrwanie. Elektryzująca oferta zainwestowania w firmie 100 milionów dolarów przez grupę Norris Capital Partners została niedawno wycofana i nad SCO nadal kłębią się ciemne chmury.

© dobreprogramy

Komentarze