SGI uwalnia OpenGL

Strona główna Aktualności

O autorze

OpenGL to otwarta implementacja biblioteki programistycznej wykorzystywanej do generowania grafiki 3D. Bez implementacji jej w projektach, takich jak X.Org, systemy uniksopodobne byłyby ograniczone jedynie do obsługi grafik 2D. Nie oferowałyby wówczas możliwości korzystania z menadżerów okien, wielu gier, czy animacji. Tymczasem, projekt poczynił kolejny milowy krok ku dalszemu rozwojowi.

Niespełna dziesięć lat temu, po pierwszym zaprezentowaniu kodu OpenGL, firma SGI opracowała własną implementację tej biblioteki. Co prawda, już wcześniej był on publicznie dostępny, ale ze względu na zawarte kontrowersyjne zapisy w licencjach SGI Free License B i GLX Public License nie zyskały one akceptacji jako wolne przez Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF). Po pewnym czasie, wskutek negocjacji z FSF, spółka podjęła decyzję o zmianie dotychczasowego sposobu licencjonowania, otwierając tym samym drogę do implementacji OpenGL w dystrybucjach stworzonych wyłącznie w oparciu o komponenty Open Source.

Przy okazji warto wspomnieć o ukazaniu się właśnie finalnej wersji Mesa 7.2. Wprowadza ona głównie zmiany stabilizacyjne wydanej przed paroma tygodniami, Mesa 7.1. Dodano w niej między innymi wsparcie dla akceleracji 3D w układach graficznych bazujących na chipsecie Intel G41. Usunięto tymczasowo implementację DRI2 (Direct Rendering Infrastructure 2), Mesa 7.2 nie obsługuje też menadżera pamięci Intel Graphics Execution Manager.

W chwili obecnej są dostępne do pobrania jedynie źródła do samodzielnej kompilacji. Uaktualnienia do większości popularnych dystrybucji powinny pojawić się w ich repozytoriach.

© dobreprogramy