SK Hynix Gold S31. Pierwszy SSD-ek producenta modułów pamięci pod własną marką

Strona główna Aktualności
SK Hynix Gold S31 SSD, fot. Materiały prasowe
SK Hynix Gold S31 SSD, fot. Materiały prasowe

O autorze

Południowokoreańską spółkę SK Hynix zna chyba każdy, kto choć trochę interesuje się rynkiem komputerowym. Niemniej dotychczas była ona kojarzona wyłącznie z dostarczaniem modułów pamięci dla firm trzecich. Teraz się to zmienia. SK Hynix wprowadza do oferty pierwszy dysk SSD, który sprzedawany będzie bezpośrednio pod macierzystą marką.

Mowa o modelu Gold S31, który jest dość standardowym nośnikiem w 2,5-calowym formacie, z interfejsem SATA 6 Gb/s. Obudowa, która – jak sama nazwa (nie) wskazuje – ma kolor srebrny, skrywa autorski kontroler i również autorskie pamięci 3D NAND typu TLC. Nie wiemy jednak o tych komponentach zbyt wiele, gdyż producent szczegółowych danych nie ujawnia. Podkreśla tylko, że cały nośnik od początku do końca powstaje w fabrykach SK Hynix.

Deklarowany odczyt sekwencyjny wynosi 560 MB/s, zapis zaś – 525 MB/s. Idąc dalej, teoretyczna żywotność to 1,5 mln godzin MTBF, a gwarancja trwa 5 lat przy limicie zapisu 600, 300 lub 200 TBW, zależnym oczywiście o pojemności. A skoro już o pojemności mowa, to na ten moment przewidziano trzy wersje: 1 TB, 500 GB oraz 250 GB.

Parametry są tym samym dość podstawowe, czy to pod względem osiągów i gwarancji czy ilości przestrzeni, ale też taka idea przyświeca ponoć SK Hynix. Jak czytamy w informacji prasowej, Koreańczycy celują w masowego klienta i chcą stworzyć produkt dla każdego.

Ceny dysków Gold S31 ustalono na, odpowiednio: 124 dol. (485 zł), 78 dol. (305 zł) i 50 dol. (195 zł). W Polsce pewnie dojdzie do tego jeszcze 23-proc. VAT. Nie jest to tym samym najtańsza oferta, ale generalnie rzecz ujmując, mieści się w niższym przedziale cenowym.

© dobreprogramy
s