reklama

SQL Server trafi na Linuksa – Microsoft kończy z izolacją swojej platformy

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pierwsze komentarze są wszędzie takie same: piekło właśnie zamarzło. Niespodziewanie chyba dla wszystkich Microsoft ujawnił, że jego klejnot w koronie, flagowy system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server, zostanie wydany także na Linuksa. Wiceprezes firmy z Redmond, Scott Guthrie, stwierdził, że pozwoli to SQL Serverowi na przekształcenie się w spójną platformę danych dla Windows Servera i Linuksa, zarówno pod dachem klienta jak i w chmurach.

Gotowy do zastosowań produkcyjnych SQL Server for Linux pojawić się ma już w połowie przyszłego roku, ale już od dzisiaj wybrani partnerzy będą mogli testować rdzenne komponenty tej bazy na systemach spod znaku pingwina. Oficjalnego wsparcia możemy się spodziewać przynajmniej dla RHEL-a i Ubuntu, gdyż to właśnie ludzie Red Hata i Canonicala oficjalnie wypowiedzieli się w komunikacie Microsoftu.

Linuksowa wersja tego niezwykle popularnego w świecie biznesu systemu zarządzania bazami ma zawierać wszystkie kluczowe funkcjonalności, jakich oczekiwać by mogli użytkownicy, włącznie z usługą Stretch Database, pozwalającą na bezproblemowe łączenie lokalnych baz z bazami działającymi w chmurze i udostępnianiu ich aplikacjom w jednolity sposób.

Ta nieoczekiwana deklaracja towarzyszy wydaniu zapowiedzi wydania SQL Servera 2016, który m.in. przynieść ma przełomowe mechanizmy szyfrowania, pozwalające na przeprowadzanie wszelkich operacji na danych bez ich odszyfrowywania w pamięci, znacząco zwiększoną wydajność, wsparcie dla Business Intelligence na urządzeniach mobilnych, nowe mechanizmy analityczne wykorzystujące język programowania statystycznego R i możliwość wdrażania hybrydowych architektur, w których część bazy przechowywana jest lokalnie, a część działa w chmurze.

Nie wiemy jeszcze, ile z tych możliwości będzie dostępnych na Linuksie, ale i tak analitycy są zachwyceni: Al Gillen z IDC stwierdził, że przeniesienie tego kluczowego produktu na Linuksa pozwoli Microsoftowi udowodnić, że jest dostawcą wieloplatformowych rozwiązań. Dając klientom wybór i zmniejszając obawy o uwiązanie do producenta (vendor lock-in), przyspieszyć ma to popularyzację SQL Servera.

Cóż, pozostaje tylko patrzeć na reakcje Oracle'a – czy lider rynku baz danych wreszcie kiedyś obniży ceny licencji na swoje Oracle DB?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama