SSD-Z 16.09.09 Beta

Strona główna Windows Narzędzia Identyfikacja sprzętu i oprogramowania
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

SSD-Z to niewielkie i zupełnie darmowe narzędzie przeznaczone do identyfikacji dysków twardych, przede wszystkim półprzewodnikowych (SSD). Program wyświetla wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zamontowanego nośnika, pozwala również na sprawdzenie jego stanu technicznego, partycji i wykonanie testu wydajności.

Aplikacja stworzona przez Andersa Jakobsena do złudzenia przypomina popularne programy CPU-Z i GPU-Z. Posiada niemalże identyczny, prosty interfejs zawierający wszystkie najważniejsze informacje. Główne okno wyświetla nazwę dysku, wersję używanego oprogramowania wewnętrznego (firmware), numery seryjne, a także informacje o zastosowanym kontrolerze, komórkach pamięci i technologii ich wykonania. Dzięki programowi można dowiedzieć się jakie funkcje wspiera dysk (np. S.M.A.R.T. , kolejkowanie NCQ), z jakiego interfejsu korzysta i jaką ma temperaturę, o ile producent wyposażył dysk w stosowny czujnik. Aplikacja pozwala również sprawdzić status funkcji TRIM odpowiadającej za informowanie dysku o możliwości zwolnienia konkretnego sektora i tym samym lepszego zarządzania zapisami wykonywanymi na dysku.

Program podzielono na zakładki, na drugiej z nich znajdują się dane diagnostyczne z mechanizmu S.M.A.R.T. pozwalające stwierdzić, czy dysk pracuje prawidłowo. Autor wyposażył aplikację także w listę partycji, która zawiera informacje o ich pojemności, przesunięciu, a także dokładnym oznaczeniu. SSD-Z uwzględnia obszar wydzielony do równomiernego rozkładu zapisu (tzw. Over-Provision). Program posiada wbudowany prosty tester. Dzięki niemu możemy sprawdzić wydajność w próbkach 4512B, 4K i 128K zarówno w operacjach losowych jak i sekwencyjnych. Możliwe jest ponadto sprawdzanie czasu dostępu do danych.

SSD-Z jest udostępniany za darmo i nie wymaga instalowania na komputerze (działa w trybie portable). Wspiera dysku SSD, HDD, nośniki wymienne jak np. pamięci flash (pendrive), a także napędy optyczne. Interfejs programu jest dostępny w języku angielskim.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
guma77   11 #7 16.04.2016 19:12

na tablecie kiano 8 z w10 x32 , nie dziala unsupported :(

  #6 08.06.2015 16:47

tak jak kolega wyżej,program nalicza około 35x więcej od poprawnej wartości,skopiowałem 60 gb naliczył ponad 2 Tb

ste-fan   13 #5 17.03.2015 06:53

programy typu xxx-Z się sprawdzają się jak zawsze !

smerf45   6 #4 16.03.2015 18:09

Mi działa dobrze i pokazuje prawidłowo dane.A mam dyski SSD-Kingstona i ADATA

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #3 16.03.2015 16:58

Ciekawe i przydatne narzędzie.

Autor edytował komentarz.
  #2 16.03.2015 11:58

Oj trochę trzeba będzie poczekać zanim bedzie to potrafiło "coś"
90% okienek mam "n/a"
S.M.A.R.T. wogle nie odczytuje mimo tego, że inne programy bez problemu.

Jedyne co prawidłowo podało to ilość partycji :P Nawet nie zobaczyłem takiej ładnej tabelki z identyfikacją jak jest tu w przykładowych obrazkach.

Fakt beta, mam nadzieje, że będzie się rozwijać.

Autor edytował komentarz.
csrpl   13 #1 16.03.2015 10:27

Błędnie pokazuje ilość zapisanych danych na SSD. Wszystkie inne programy podają mi ~8TB, natomiast SSD-Z pokazuje 270TB (to jest niemożliwe, nawet jeśli by było sumowane z ilością odczytanych danych)