STIR oceni wiarygodność przedsiębiorcy, a potem zablokuje jego konta

STIR oceni wiarygodność przedsiębiorcy, a potem zablokuje jego konta

STIR oceni wiarygodność przedsiębiorcy, a potem zablokuje jego konta
21.03.2017 11:33

27 marca upłynie termin konsultacji społecznych dotyczących nowej ustawy, która przeciwdziałać ma wykorzystaniu sektoru finansowego dla wyłudzeń skarbowych. Projekt zakłada utworzenie systemu STIR, w ramach którego banki będą zobowiązane do przekazywania danych o przedsiębiorcach Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Dzięki nowemu systemowi nadzoru nad sektorem finansowym, możliwe będzie zablokowanie konta bankowego przedsiębiorcy nawet na trzy miesiące.

Jak informuje Dziennik Internautów, system informatyczny STIR ma służyć ocenie wiarygodności przedsiębiorcy na podstawie danych o właścicielu rachunku, łącznie z jego numerem, a także w zakresie przewidzianym przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Do prowadzonej przez KIR bazy trafią także informacje objęte tajemnicą bankową.

STIR będzie stanowił zatem narzędzie, dzięki któremu będzie możliwa ocena wiarygodności przedsiębiorcy. Dostęp do danych będzie miała Krajowa Administracja Skarbowa, inne organy na specjalny wniosek, banki, ale też spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Gdy okaże się, że zebrane na temat przedsiębiorcy dane nie mogą pozwolić na jego pozytywną weryfikację, to jego rachunki zostaną zablokowane na 72 godziny, jednak okres ten może być na wniosek fiskusa przedłużony nawet do trzech miesięcy. Przedsiębiorca będzie się mógł odwołać od decyzji z powództwa cywilnego.

Projekt ustawy zakłada zatem utworzenie informatycznego systemu nadzoru, w którym prywatne banki będą musiały w ciągu doby od utworzenia lub zamknięcia rachunku przekazywać władzom informacje o swoich klientach. Ta będzie oceniała ich wiarygodność między innymi pod względem geograficznym (transakcje w niewiarygodnych państwach), powiązań z innymi podmiotami, a nawet konkretnych zachowań transakcyjnych. Projekt może zostać przyjęty jeszcze w kwietniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)