r   e   k   l   a   m   a
reklama

SVG dla Internet Explorera od Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Google stworzyło bibliotekę SVG Web, która umożliwia korzystanie z formatu SVG (Scalable Vector Graphics) w przeglądarkach, które go nie obsługują natywnie.

SVG Web zostało napisane w JavaScripcie i zajmuje około 60 kilobajtów. Jest więc biblioteką z której może korzystać strona internetowa zawierająca treści stworzone w SVG. Nie wymaga instalacji w przeglądarce. Co prawda korzysta z Flasha, jednak ten jest dostępny na prawie każdym komputerze. Obecnie SVG mimo swoich dużych możliwości nie zdobyło zbyt dużej popularności ze względu na brak obsługi przez przeglądarkę Internet Explorer. Teraz, dzięki SVG Web, twórcy stron internetowych będą mogli tworzyć multimedialne strony bez obaw, że nie będą one działać poprawnie w przeglądarce Microsoftu.

Biblioteka Google obsługuje obecnie częściowo SVG 1.1. Oferuje animacje SVG (SMIL), czcionki, wideo, audio oraz model DOM dostępne z poziomu JavaScriptu. Zawartość SVG może zostać umieszczona na stronie za pomocą tagów HTML 5 lub tagu OBJECT. Gdy biblioteka wykryje, że przeglądarka obsługuje SVG, wówczas to jej przekazywane jest odtwarzanie zawartości SVG. Użytkownik może jednak wymusić użycie biblioteki Google. W ten sposób z SVG Web mogą skorzystać użytkownicy przeglądarek innych niż Internet Explorer. Przyda im się to w przypadku gdy ich przeglądarka nie obsługuje niektórych funkcji SVG a są one dostępne przez SVG Web.

Podstawowe możliwości SVG Web przedstawione są w trwającym niewiele ponad minutę demie. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu i obejrzeć prezentację, która pokazuje jak duże możliwości ma SVG oraz biblioteka opracowywana przez Google.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii