SVG w Operze

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera jako pierwsza z liczących się przeglądarek wprowadza wbudowaną obsługę formatu SVG (ang. Scalable Vector Graphics). SVG to stworzona w 1999 roku przez W3C aplikacja XML opisująca dwuwymiarową zarówno statyczną jak i animowaną grafikę wektorową na stronach WWW. Od 4 lat SVG ma rekomendacje organizacji W3C jednak aby tego typu pliki wyświetlać niezbędne są odpowiednie wtyczki (udostępnia je m. in.: Adobe). Wielu ekspertów uważa, że w najbliższym czasie SVG wyprze format Macromedii - Flash, zawłaszcza, że jest to projekt otwarty nie objęty patentowymi ograniczeniami.

W najnowszej wersji Opery - 8 zaimplementowana zostanie (jest już w beta 3) obsługa uproszczonego SVG, opartą na stadardzie przeznaczonym dla urzadzeń mobilnych (SVG 1.1 Tiny) to jednak wystarczy aby wyświetlić nie skomplikowane obrazy. W planach jest również pełne wsparcie SVG, nie wiadomo jednak w której.

Konkurencja jednak nie śpi. W przypadku Firefoksa również trwają intensywne prace mają na celu implementacje obsługi SVG. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie Mozilla SVG Project.

Wspomniałem na początku, że Opera jako pierwsza z liczących się na rynku przeglądarek wprowadza obsługę SVG, nie jest pierwsza w ogóle ponieważ SVG obsługuje przeglądarka Amaya znajdująca się w pewnym sensie pod skrzydłami W3C. Amaya jest jednak programem bardzo specyficznym (pozwala na edycję stron aktualnie oglądanych) jednak na pewno nie wytrzymuje konkurencji z przeglądarkami sensu stricte takimi jak IE, Firefox czy Opera.

© dobreprogramy
s