reklama

SXSW — festiwal, z którego muzyka trafia do sieci BitTorrent

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

SXSW, czyli South by Southwest, narodził się jako festiwal muzyczny, ale od 1994 roku jest pełnowymiarową konferencją multimedialną. W ramach wydarzenia w Austin odbywa się już nie tylko festiwal muzyczny, ale również filmowy, warsztaty fotograficzne, targi gier, konferencje skupiające startupy czy deweloperów aplikacji mobilnych. Najważniejsza jest jednak nadal muzyka i wolność dzielenia się nią.

Austin w Teksasie, gdzie odbywał się festiwal, a obecnie trwa kolejna edycja SXSW, ma specyficzną scenę muzyczną — gra się tam głównie taką muzykę, jakiej moglibyśmy się spodziewać w Teksasie: blues, rock, country, jazz, pojawia się również alternatywa, elektronika, EBM, kawałki taneczne… Oczywiście nie każde ucho grono kilkunastu tysięcy wykonawców grających na SXSW może zadowolić, ale warto przyjrzeć się ciekawej praktyce, prowadzonej przez organizatorów od 2005 roku. Utwory wykonawców, którzy zagrają na SXSW, są udostępniane publicznie. Przez 3 pierwsze lata były nawet wydawane oficjalne pliki .torrent, ale obecnie zajmuje się tym społeczność.

Najnowsze utwory oraz zestawy z poprzednich lat można znaleźć na stronie SXSWTorrent. Pobieranie i słuchanie nic nie kosztuje i jest legalne. A to dowodzi z kolei, że jest możliwe zorganizowanie ogromnego festiwalu i udostępnienie muzyki z niego całemu światu.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama