reklama

Sabayon 3.4

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się nowa wersja ciekawej dystrybucji Linuksa Sabayon 3.4 . System bazuje na Gentoo, ale jest dużo łatwiejszy w instalacji i użytkowaniu.

Gentoo to dystrybucja bazująca nie (tak jak większość systemów) na skompilowanych pakietach, tylko na źródłach kompilowanych na komputerze użytkownika. Dzięki procesowi kompilacji programy działają stabilniej i szybciej, gdyż są dobrze dopasowane do możliwości konkretnej maszyny. Instalacja Gentoo jest jednak dość skomplikowana, dlatego powstał Sabayon, który stawia na łatwość i wygodę użytkowania.

Nowa wersja systemu bazuje na jądrze 2.6.22 wyposażonym w dodatkowe moduły do zarządzania energią, obsługi bezprzewodowych kart sieciowych, systemu plików Ext4 i wirtualizacji. Środowiska graficzne GNOME 2.18.2 i KDE 3.5.7 bazują na serwerze X w wersji 7.3. W systemie znajdziemy bogaty wybór gier, obsługę partycji NTFS, ułatwiający instalację programów z Windows - Wine Doors i wiele innych ciekawych aplikacji.

Sabayon dostępny jest w postaci płyty LiveDVD zawierającej bardzo bogaty zestaw aplikacji i środowisk graficznych, a także mniej rozbudowanej wersji mini (mieszczącej się na jednej płycie CD). Od niedawna dostępna jest także wersja przeznaczona dla użytkowników biznesowych, którzy wymagają stabilnego środowiska do pracy, pozbawionego gier i efektownych rozszerzeń.

Szczegóły na temat nowej wersji systemu Sabayon znaleźć można na forum twórców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama