Sabayon - system jako centrum multimedialne

Przy coraz lepszych monitorach i z możliwością podpięcia naszego domowego telewizora do PC z każdym rokiem wzrosta potrzeba zgrabnego systemu zoptymalizowanego do odtwarzania tylko i wyłącznie filmów bądź muzyki. Często potrzebujemy systemu gotowego do oglądania filmów w kilka sekund od włączenia komputera.

System z Redmond od Visty posiada coś nazywanego poprostu media center. To aplikacja przydatna jeśli o oglądanie telewizji na komputerze chodzi. Jednak niestety jest również strasznie brzydka (w moim odczuciu) i często niesłychanie nieporęczna. Kolejnym minusem jest powolność. Dlatego warto według mnie zastanowić się nad fajną alternatywą.

Ku nam wychodzi włoski system o nazwie Sabayon. Jest to dystro oparte na Gentoo. Domyślnie posiada (instalator live-DVD) aplikację o nazwie Sabayon Linux Media Center (lub XBMC Media Center). Zaletą jej jest napewno możliwość pracy całkiem niezależnie od systemu. Program ten posiada na dodatek pokaźny zestaw funkcji spakowanych do wygodnego menu. Pozwala na uruchomienie szerokiej gamy popularnych formatów. W międzyczasie można sprawdzić najświeższą prognozę pogody.

Plusy aplikacji

+ Niezależna od systemu (może zostać zainstalowana na komputerze niczym dodatkowoy system)
+ Ładna (od tak subiektywnie ;-) )
+ Wygodna
+ Może startować jak zwykła aplikacja
+ Pełna polonizacji (wymaga ustawień lokalizacji)

Minusy

- Sam system może sprawiać problemy (gigantyczne aktualizacji)
- Ograniczona funkcjonalność (na razie nie zastąpi systemu operacyjnego)

Obraz płyty Sabayona w (aktualnie) wersji 5.5 stąd - dział download