Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Sabayon - system jako centrum multimedialne

Przy coraz lepszych monitorach i z możliwością podpięcia naszego domowego telewizora do PC z każdym rokiem wzrosta potrzeba zgrabnego systemu zoptymalizowanego do odtwarzania tylko i wyłącznie filmów bądź muzyki. Często potrzebujemy systemu gotowego do oglądania filmów w kilka sekund od włączenia komputera.

System z Redmond od Visty posiada coś nazywanego poprostu media center. To aplikacja przydatna jeśli o oglądanie telewizji na komputerze chodzi. Jednak niestety jest również strasznie brzydka (w moim odczuciu) i często niesłychanie nieporęczna. Kolejnym minusem jest powolność. Dlatego warto według mnie zastanowić się nad fajną alternatywą.

Ku nam wychodzi włoski system o nazwie Sabayon. Jest to dystro oparte na Gentoo. Domyślnie posiada (instalator live-DVD) aplikację o nazwie Sabayon Linux Media Center (lub XBMC Media Center). Zaletą jej jest napewno możliwość pracy całkiem niezależnie od systemu. Program ten posiada na dodatek pokaźny zestaw funkcji spakowanych do wygodnego menu. Pozwala na uruchomienie szerokiej gamy popularnych formatów. W międzyczasie można sprawdzić najświeższą prognozę pogody.

Plusy aplikacji

+ Niezależna od systemu (może zostać zainstalowana na komputerze niczym dodatkowoy system)
+ Ładna (od tak subiektywnie ;-) )
+ Wygodna
+ Może startować jak zwykła aplikacja
+ Pełna polonizacji (wymaga ustawień lokalizacji)

Minusy

- Sam system może sprawiać problemy (gigantyczne aktualizacji)
- Ograniczona funkcjonalność (na razie nie zastąpi systemu operacyjnego)

Obraz płyty Sabayona w (aktualnie) wersji 5.5 stąd - dział download  

Komentarze

0 nowych
roobal   16 #1 24.02.2011 14:49

Dla samego XBMC nie ma sensu instalować od razu Sabayona, XMBC w Sabayonie jest tylko dodatkiem, a sam system ma służyć do codziennej pracy i przy okazji pełnić funkcję media center. Jeśli ktoś chce mieć tylko XMBC, to na stronie projektu dostępne jest LiveCD i nie trzeba pobierać gigabajtowego Sabayana.

Inną sprawą jest to, że większość nowych telewizorów posiada już własne wbudowane centrum multimedialne, więc XBMC przydaje się w przypadku starszych telewizorów lub dla tych, którym to, co oferuje producent ich telewizora jest niewystarczające ;)

Pozdrawiam!

  #2 24.02.2011 20:04

Sabayon od zawsze ma u mnie problemy z ATI-a szkoda ogromna.

barylka1986   4 #3 24.02.2011 20:04

Czy ten program obsługuje tunery telewizyjne?

webnull   9 #4 24.02.2011 20:16

@barylka1986
Myślę, że raczej tak.

  #5 24.02.2011 22:13

Spotkałem się z czymś podobnym tylko że działającym pod okrojonym windowsem na laptopie Dell XPS. Nazywa się to Dell Media Direct i uruchamia się specjalnym klawiszem na obudowie.

  #6 25.02.2011 10:30

A nie prościej ściągnąć XBMC w wersji Live? Gotowy system z XBMC. Działa bez problemu. Sam używam tego na platformie Atom + ION2.

Otaq   4 #7 25.02.2011 18:15

XBMC można zainstalować na dowolnym systemie*, więc nie rozumiem minusów :) Zresztą XBMC jako nakładka graficzna lub program okienkowy (można uruchomić tak i tak) z założenia nie ma zastępować systemu operacyjnego.
Do tego jak komuś ie odpowiada wygląd to może przebierać i wybierać w skórkach.

*dowolnym system to nie tylko dowolna dystrybucja Linuksa, jak ktoś chce może zainstalować na Windowsie lub MacOS X a nawet Xboxie.

Kozakuz   3 #8 27.02.2011 15:39

Podłączanie do TV komputera, którego na codzień używamy do pracy etc, mija się z celem.

Naprawdę chcę się Wam bawić w przenoszenie sprzetu, podpinanie, konfigurację, potem odpinanie, znów przenoszenie, i tak za każdym razem?

Centrum multimedialne w domu powinno być urządzeniem oddzielnym, poświęconym tylko i wyłączeniu temu, do czego ma służyć z samego założenia.

Dwa przykładowe wyjście to:
- Boxee Box
- AppleTV

  #9 28.02.2011 10:26

@ Kozakuz
Spory monitor lub jeszcze lepiej TV podłączony na stałe do komputera (w końcu nie każdy ma miejsce by oba sprzęty stały w osobnych pokojach) całkowicie rozwiązuje problem przenoszenia jednostki.
Dorzucamy pilot i cieszymy się centrum multimedialnym ;)