Sąd Apelacyjny podtrzymał karę nałożoną na pobieraczka

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Sprawa właścicieli serwisu pobieraczek.pl i wezwań przedsądowych wysyłanych jego użytkownikom ciągnie się już od kilku lat, ale nie ma już szans na to, że założyciele nieuczciwego serwisu wyjdą z tego nieobciążeni. Przed Wielkanocą Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK z marca 2010 roku i uznał karę za odpowiednią.

Spółka Eller Service, która prowadziła pobieraczka, odwoływała się do sądów kolejnych instancji, które przyznawały rację Prezes UOKiK — 27 lutego 2012 Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 27 marca 2013 poparł ją właśnie Sąd Apelacyjny. Utrzymana została także wysokość kary. Sądy uznały, że serwis celowo wprowadzał użytkowników w błąd.

Serwis reklamował się hasłem „10 dni pobierania bez opłat!”, ale z ustaleń Urzędu wynikło oczywiście, że usługi pobieraczka nie były jednak bezpłatne i zgoda na przystąpienie do darmowych testów była równoznaczna z zawarciem umowy nawet na rok z serwisem i rozpoczęciem naliczania opłat. Praktyka została uznana za nieuczciwą i wprowadzającą użytkownika w błąd, a spółka Eller Service naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Na prowadzących pobieraczka nałożone zostały kary wysokości w sumie 239 140 zł,

Wyroki niestety nie rozwiązują problemów internautów, którzy skusili się na testowanie pobieraczka przez 10 dni „za darmo” i zawarli umowy z serwisem. UOKiK poleca w tej sprawie kontakt z lokalnymi rzecznikami konsumenta, z bezpłatną infolinią konsumencką (800 007 707) lub porady@dlakonsumentow.pl.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych