Sąd UE: chmury są na niebie, więc Skype mogłoby się nam pomylić ze Sky

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć trudno w to uwierzyć, ani logotyp ani sama nazwa Skype nie są chronione w Europie – i raczej nie będą. Sąd Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu wydał wyrok, który w praktyce uniemożliwia Microsoftowi rejestrację znaku towarowego jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie.

Taka decyzja to sukces brytyjskiego nadawcy telewizyjnego Sky, przekonanego, że nazwa komunikatora jest zbyt podobna do jego własnej, pod którą świadczy cały pakiet usług multimedialnych. Już w 2005 roku, po skardze Brytyjczyków, unijny Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) uznał, że „Skype” jest zbyt podobne do „Sky”, by mogło zostać zarejestrowane jako ogólnoeuropejski znak towarowy. W zeszłym roku to właśnie Microsoft wniósł sprawę do Sądu Unii Europejskiej w nadziei unieważnienia decyzji OHIM – i przegrał na całej linii.

Wygląda na to, że Microsoftowi zaszkodził wizualny aspekt „bąbelkowatego” logotypu. W orzeczeniu sędziowie stwierdzili, że ozdobne elementy nie przenoszą żadnych koncepcji, poza być może chmurą. To zaś jeszcze bardziej zwiększyło prawdopodobieństwo rozpoznania członu „Sky” (ang. niebo – przyp. red.) w słowie „Skype”, ponieważ chmury są 'w niebie' i z tego powodu mogą być łatwo wiązane ze słowem „sky”.

Warto tu przypomnieć, że to nie pierwsza porażka Redmond w starciu z brytyjskim potentatem medialnym Rupertem Murdochem, do którego należy sieć Sky. W zeszłym roku firma została zmuszona do zmiany nazwy swojego wirtualnego dysku SkyDrive na OneDrive, po tym jak brytyjski Sąd Najwyższy uznał, że doszło do naruszenia znaku towarowego Sky.

Rzeczniczka Microsoftu podkreśliła, że z całą pewnością nie istnieją żadne nieporozumienia co do obu marek i usług, a w rozprawie nie chodziło o prawo do używania nazwy Skype, a o prawo do jej rejestracji. Dlatego też zapewnia, że tym razem żadnego rebrandingu nie będzie i zapowiada odwołanie od decyzji Sądu. Jest również przekonana, że Microsoft wciąż posiada środki, dzięki którym może uniemożliwić innym używanie nazwy „Skype”.

Co najzabawniejsze, wyrok Sądu otwiera jednak drogę Sky do pobierania opłat licencyjnych od Microsoftu za użycie nazwy „Skype”, nawet jeśli nie pozwala na zablokowanie jej używania. Sieć telewizyjna wydała już w tej sprawie oświadczenie, zapewniając, że będzie chronić markę „Sky”, w szczególności w zakresie usług i towarów, które pokrywają się z jej rejestracją – telewizją, transmisjami wideo i komunikacją. Jest to konieczne, gdyż z jej własnych badań przeprowadzonych w tej kwestii wynika, że podobieństwa w nazwie i logotypie mogą zdezorientować klientów.

© dobreprogramy
s