Safari 5.1.7

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Safari to przeglądarka internetowa firmy Apple pierwotnie przygotowana dla platformy Mac OS X.

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Istotne jest również wprowadzenie obsługi rozszerzeń, które domyślnie będą pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder. Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu – Safari 5 ma być o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6.

Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

szybkość uruchamiania, szybkość wczytywania stron, interfejs, stabilność, ciekawa funkcja reader,
brak sprawdzania pisowni w języku polskim, w zasadzie brak rozszerzeń (co jest równiez swego rodzaju plusem)
ocena użytkownika

Przeglądarka. Chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych aplikacji naszych komputerów. Nie ma się co dziwić, bo to chyba najczęściej używany program.

Ja korzystam od ponad roku właśnie z Safari. Próbowałem wcześniej wielu konkurencyjnych aplikacji, jednak dopiero ta od Apple przypadła mi do gustu. Szybka (i pod względem uruchamiania jak i ładowania stron) oraz.. ładna. Tak - za interfejs przyznaje programowi od Apple najwyższą notę. Jest w pewien sposób prosta i przyjemna dla oka, z drugiej zaś pokazuje swoje nowoczesne i awangardowe oblicze.

Mowa tutaj o historii przeglądania w postaci animacji Cover Flow z odtwarzacza iTunes. Podobnie sprawa ma się do okna szybkiego wybierania Top Sites - wygląda ono świetnie jednak ma i swoje wady. W Operze, strona szybkiego wybierania jest w pełni konfigurowalna - wybieramy 9 swoich ulubionych stron i nie ulegną one zmianie dopóki sami tak nie zdecydujemy. Top Sites w Safari same wybierają nam nasze ulubione strony, czyli te które wybieramy najczęściej. Efekt? Mogę znaleźć u siebie 3x Facebooka - raz jako stronę główną, a dwa razy w albumach ładnych koleżanek :)

Nie jest to jednak to na tyle ważnym elementem przeglądarki, który decydowałby o jej ostatecznym wyborze. Wiadomo, przejrzysta i ładna przeglądarka umila pracę przed komputerem, ale nie jest to takim priorytetem jak sprawność działania. Tutaj nie mam do Safari większych zastrzeżeń. Przeglądarka praktycznie się nie zawiesza i na każde polecenie reaguje odpowiednio szybko.

Ostatnio po reinstalacji systemu i ponownej instalacji tej przeglądarki zaczęła przycinać się trochę podczas uruchamiania plików bezpośrednio w komunikacie o rozpoczętym pobieraniu. Jednak do tej pory tego problemu nie miałem, więc leży on raczej po stronie mojego komputera.

Kolejnym mankamentem może być brak wbudowanej opcji sprawdzania pisowni w języku polskim. Jeśli ktoś przyzwyczajony jest do tego, że program podkreśla za nim literówki, to będzie zawiedziony. Irytujący też może być fakt, że po instalacji standardowo aktywuje się sprawdzanie pisowni angielskiej. Efekt? Czerwona sieczka w polach edycji tekstu. Na szczęście da się to bardzo łatwo wyłączyć.

I znowu minus - mimo, że producent stworzył specjalną stronę z rozszerzeniami do przeglądarek, to nie dorównują one tym znanym z Firefoxa, a większość z nich działa tylko pod systemami MacOS. Więc jeśli ktoś przyzwyczajony jest do upychania w przeglądarce wszystkiego co tylko się da i do tworzenia z owego programu małego centrum dowodzenia, będzie zawiedziony.

Ma to jednak i swoje plusy, gdyż taki program jest mniej podatny na zawieszanie się oraz spadki wydajności i zużycie RAMu.

Jak Safari wyświetla strony - moim zdaniem i okiem zwykłego usera (nie wykonuje żadnych specjalistycznych testów, a tylko opisuje swoje odczucia związane z codziennym użytkiem przeglądarki) sprawuje się pod tym względem kapitalnie. Nic się nie przestawia itp. strony przegląda się bardzo wygodnie.

Bardzo dobrym posunięciem ze strony programistów była funkcja Reader. Jeśli czytam jakiś artykuł lub newsa, który podzielony jest na kilka stron, a w miedzy nim wplatane są reklamy, funkcja READER konwertuje je na i wyświetla tak, jakbyśmy przeglądali PDF’a – mamy sam tekst, który możemy dowolnie powiększać. Jest to niezwykle przydatne przy czytaniu dłuższych artykułów. (Screen: )

Ogólna ocena jest jak najbardziej pozytywna, bowiem praca z programem od Apple jest naprawdę bardzo przyjemna. Jak przystało na produkt spod znaku nadgryzionego jabłuszka i Safari jest inna od konkurencji i wymaga przyzwyczajenia. Jeśli się na to zdecydujemy, to odwdzięczy się nam ona dużym komfortem przeglądania globalnej sieci, a to liczy się chyba najbardziej. Ocena 8/10.

04.10.2010 00:03 | Recenzja do wersji 5.0.2

Komentarze

0 nowych
  #321 19.11.2017 13:11

powinniscie dac cos ytakiego jak arhiwum i dawac tam pogramy ozaczone na czerwono safarii jest nie wspierany juz wylacznie na apple i nie będzie akulizacji

  #320 26.02.2017 15:43

@cameleon06: Trend by znalazło jak program od 5 lat nie jest rozwijany...

cameleon06   8 #319 15.02.2017 04:37

Zainstalowałem sobie Safari 5 z płyty PCFormat po polsku . Tam nie ma rozszerzeń . Jednak po wędrówce na necie znalazłem coś co pokierowało mnie do rozszerzeń i pobrałem Tłumacza oraz dodatek do powiększania obrazków a nawet filmów z YouTube. Jako , że u Was miałem pewne porady , więc podzielę się z Wami też Podaję link gdzie można pobrać rozszerzenia There's an extension called Translate, you can download it here: http://sidetree.com/extensions.html (second from the bottom) POZDRAWIAM

Autor edytował komentarz w dniu: 15.02.2017 04:38
darek719   42 #318 13.02.2017 11:53

@cameleon06: trzeba próbować wszystkiego :)

cameleon06   8 #317 13.02.2017 01:43

:Zainstalowałem sobie SAFARI , kliknąłem na " rozszerzenia " i ... dupa jasio . Nie znaleziono strony . Chciałem zmienić wygląd czyli skórkę. Owszem jest szybsza od Firefoxa , ale nie ma wyboru skórek . Jedna decyzja : deinstalacja

cameleon06   8 #316 13.02.2017 01:41

@darek719: Zainstalowałem sobie SAFARI , kliknąłem na " rozszerzenia " i ... dupa jasio . Nie znaleziono strony . Chciałem zmienić wygląd czyli skórkę. Owszem jest szybsza od Firefoxa , ale nie ma wyboru skórek . Jedna decyzja : deinstalacja

Autor edytował komentarz w dniu: 13.02.2017 01:42
FreeWare_RK   21 #315 26.10.2016 23:46

@juta: Pamiętam hmmm tego safari używałem dawno temu jak miałem kompa z windows 98 bodaj albo z XP. To był dziad straszny, miał procesor pentium 700 MHZ, 128 MB RAM a kartę graficzną nie wiem, 32 albo 64 MB. Masakra. Wtedy nic dobrze tam nie chodziło ale to safari jako tako działało więc dlatego moje rozkminy o nim bo z sentymentu.

Pozdrawiam również :) .

juta   19 #314 25.10.2016 20:31

@FreeWare_RK: Powiem Ci szczerze, lepiej u mnie chodził IE11 jak i Edge, tego drugiego mam na innym lapku, niż Safari. Nie jestem fanbojem MS ani hejterem Apple. Tak to u mnie wygląda, dlatego choćby dla mnie to żadna strata, że nie jest rozwijana akurat na Windows. PZDR.

FreeWare_RK   21 #313 25.10.2016 18:37

@juta: Dlaczego? Miałem swego czasu i byłem bardzo zadowolony, nieporozumienie to jest Explorer i ten no nowy po windows 10, jak mu tam było ... EDGE! To dopiero porażka jest.

juta   19 #312 22.10.2016 18:24

Na Windowsie to było jedno wielkie nieporozumienie, chodziła strasznie, dobrze że nie jest rozwijana już na ten OS. Żadna strata.

  #311 22.10.2016 17:27

@FreeWare_RK: to jest na windowsa właśnie ten link nawet

  #310 28.08.2016 19:56

na macu a zwlaszcza na elcapitan dziala jak mazenie przy 4gb ram zawsze siedzialem na operze ale z elcapitan wszysto ulego zmianie szybka nie zjada ramu duzo przydatnych funkcji szkoda ze na windowsie juz nie ma tych funkcji

FreeWare_RK   21 #309 21.06.2016 12:44

@Shaki81: To mnie boli właśnie bo ja własnie windowsa mam heh :P .

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #308 19.06.2016 00:10

@FreeWare_RK: Ale ta przeglądarka jest cały czas rozwijana, tylko, że nie dla Windowsa.

FreeWare_RK   21 #307 25.05.2016 03:08

@80mentor: To była jedna z moich pierwszych przeglądarek które używałem zamiast explorera. Z 5 lat na biedę jej używałem i była fajna. No ale cóż, nie rozwijana już. Żałować jej czy nie? Jak myślisz? Czytam co tu piszesz i widzę, że tyłka raczej ona nie urywała. Ale wydawała mi się dosyć lekka na starym lapku z 2 GB RAM.

  #306 26.01.2016 06:27

Safari na Macu działa jak marzenie. Może mieć parę wad, ale te wynikać będą raczej z przyzwyczajeń do innych przeglądarek. Jak dla mnie - fantastyczna. Pracuje się na niej niezwykle wygodnie, sprawnie i przede wszystkim szybko. Baza dodatków jest może nieco szczuplejsza od tej z Chrome czy FF, jednak po długim użytkowaniu dwóch ostatnich to przy Safari wreszcie dało się odetchnąć. Rozszerzenia (te same bądź zamienniki) się znalazły i nawet z nimi przeglądarka "śmiga". Żadnego zacinania się, powolnego scrollowania stron, doładowywania grafik. Brak problemów z odtwarzaniem wideo, co w Chrome jest obecnie tragiczne. Firefox stale się wiesza i nie pomaga na to nic. Nawet całkowicie "naga" przeglądarka jest po chwili użytkowania - nomen omen - bezużyteczna. Oczywiście jest to opinia oparta o osobiste, raczej nieprzyjemne od dłuższego czasu doświadczenia z Chrome i Firefoxem. Przeglądarki te działały źle pod Windowsem, zaś pod OS X jeszcze gorzej. Safari, mówiąc kolokwialnie, daje radę. Przypominam, że na Macu. Wersja Windowsowska nie jest już rozwijana.

Dementor   38 #305 29.11.2015 14:53

Jako pierwsza wprowadziła tryb prywatny. I na tym skończyła się jej innowacyjność. Data ostatniej aktualizacji świadczy że to mało rozwojowy soft. Ameryki nie odkryje też spostrzeżeniem że szybkość działania nie jest jej atutem. Daleko w tyle za konkurencją.

darek719   42 #304 30.10.2015 20:18

całkiem dobra przeglądarka, rozwijana.. szybka, z bazą rozszerzeń.

Autor edytował komentarz.
juta   19 #303 10.12.2014 09:09

@blumberplumber: W poniższych komentarzach jest wzmianka o tym, Safari NIE JEST już wydawana na Windows.

darek719   42 #302 08.12.2014 12:53

rośnie w siłe :p