reklama

Safari 5 z rozszerzeniami i szybkim silnikiem JavaScript

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Apple wydał w nocy najnowszą, piątą wersję swojej przeglądarki internetowej Safari dla systemów Windows oraz Mac OS.

Wśród nowości wprowadzonych wraz z Safari 5 Apple na pierwszym miejscu stawia Safari Reader - czytnik artykułów, który wyodrębnia informacje ze strony i prezentuje je w czytelnej postaci, bez dodatkowych elementów interfejsu strony. Kto wie jednak, czy nie bardziej istotna będzie wprowadzona w tej wersji i długo oczekiwana obsługa rozszerzeń. Rozszerzenia te będą domyślnie pracować w tzw. trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), będą także wymagać podpisu cyfrowego Apple. Tworzenie rozszerzeń ma z kolei ułatwić nowy Extension Builder oraz Safari Developer Program, do którego dołączenie jest bezpłatne. Już zaczynają pojawiać się informacje o pracach nad pierwszymi rozszerzeniami - Panic na swoim blogu demonstruje Coda Notes, rozszerzenie umożliwiające wykonywanie notatek w Safari 5 bezpośrednio na stronach internetowych.

Apple chwali też nową przeglądarkę pod kątem szybkości przetwarzania JavaScriptu - według firmy z Cupertino i wykonanego przez nią testu SunSpider 0.9.1 Safari 5 jest o 30% szybsze w stosunku do poprzedniej wersji, o 3% szybsze od Chrome 5 i aż dwa razy szybsze od Firefoksa 3.6, a to dzięki podrasowanemu silnikowi Nitro. Najnowsza wersja przeglądarki Apple oferuje także wybór Google lub Bing jako domyślnej wyszukiwarki oraz zawiera nowe narzędzia deweloperskie z poszerzoną obsługą HTML5.

Safari 5 pracuje na systemach Windows XP (przynajmniej z dodatkiem SP2), Windows Vista lub Windows 7, a także Mac OS X Leopard 10.5.8, Snow Leopard 10.6.2 lub późniejszych. Przeglądarkę można pobierać za pośrednictwem programu do aktualizacji Apple Software Update lub pobrać bezpośrednio z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić