SafeSafe - aplikacja do oceny ryzyka COVID-19. Powstała na bazie wytycznych WHO

SafeSafe - aplikacja do oceny ryzyka COVID-19. Powstała na bazie wytycznych WHO

/Fot. SafeSafe
/Fot. SafeSafe
Arkadiusz Stando
26.03.2020 16:29, aktualizacja: 26.03.2020 18:16

Liczy się nie tylko profilaktyka. W obliczu pandemii COVID-19 duże znaczenie ma samodzielna regularna ocena ryzyka i stanu zdrowia. Jak to zrobić? Dzisiaj uruchomiono aplikację SafeSafe, która za darmo pomoże Ci ustalić w jakiej grupie ryzyka jesteś, oraz przekaże stosowne zalecenia.

SafeSafe to aplikacja dostępna w przeglądarce, stworzona z myślą o milionach osób niepewnych swojego stanu zdrowia, oraz ryzyka zachorowania na COVID-19. Pierwszym etapem jest Ankieta Oceny Ryzyka. Stworzyli ją lekarze na bazie wytycznych podawanych przez WHO. Należy jednak pamiętać, że wykonanie ankiety nie jest równoważne z diagnozą. Pomaga jedynie nakreślić sytuację.

Diagnozę może postawić wyłącznie lekarz i test medyczny na obecność wirusa. Wg ekspertów zaangażowanych w projekt, każdy z nas może zminimalizować ryzyko infekcji, stosując środki zaradcze, które zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. SafeSafe umożliwia użytkownikom systematycznie oceniać ryzyko infekcji, uzupełniać dziennik zdrowia, stworzyć metryczkę chorób przewlekłych przystosowaną do łatwej prezentacji lekarzom (szczególnie ważne dla seniorów) a także dbać o codzienna profilaktykę.

"Walka z wirusem SARS-CoV-2 jest nierówna, ponieważ do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego lekarstwa. Każdy z nas może zminimalizować ryzyko infekcji o 90-95%, stosując środki zaradcze. Aplikacja wpisuje się w naukową tezę, że pacjent, który wie więcej, lepiej się chroni i podejmuje świadome decyzje" -  mówi dr Dorota Haznar-Garbacz.

Jak działa aplikacja SafeSafe?

Aplikację otwiera się bezpośrednio na stronie internetowej www.koronazglowy.com. Nie trzeba jej pobierać. Po uruchomieniu zostaniemy zapytani o imię, płeć, wiek a także o znane nam choroby przewlekłe, uczulenia czy palenie papierosów. Ważne, aby nie oszukiwać i wypełnić ankietę zgodnie z prawdą. Twórcy zaznaczają, że dane osobowe nie trafiają na żaden serwer. Pozostają zapisane jedynie na naszym urządzeniu.

Obraz

Po wypełnieniu ankiety otrzymamy informację o tym, w której grupie ryzyka się znajdujemy, oraz czy mamy aktualnie podejrzenie choroby. Jak wcześniej zaznaczałem, nie jest ona równoważna z diagnozą lekarską. Może jedynie sugerować, co powinniśmy zrobić dalej.

Następnie SafeSafe udostępnia nam informacje dotyczące działań profilaktycznych oraz dziennik stanu zdrowia. Ułatwia on śledzenie przebiegu objawów, jeśli takie się pojawią. Posiadanie szczegółowych informacji może pomóc w ewentualnym leczeniu.

Aplikację SafeSafe znaleźć można w naszym katalogu oprogramowania. Nie wymaga ona instalacji i uruchomić ją można bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)