Sailfish OS na Xiaomi Redmi Note 3 – piękny system na pięknym telefonie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Miłośnicy systemu Sailfish OS mogą sobie już wgrać go na naprawdę niezłego smartfona. Xiaomi Redmi Note 3 (model ze Snapdragonem 650) uzyskał wsparcie społeczności dla tej pięknej alternatywy Androida. Bazę stanowi tu cyanogenmod 13, więc nie wszystko działa, ale trwają prace nad wykorzystaniem nowszej wersji cyanogenmoda (cm14.1), co otworzy drogę do nowych możliwości.

Dla niezorientowanych – Sailfish OS to stworzony przez fińską firmę Jolla mobilny system operacyjny, który w praktyce jest jak desktopowy Linux. Wykorzystuje standardowe biblioteki i narzędzia GNU, a dotykowy interfejs obsługiwany jest przez bibliotekę Qt. Normalnie nie jest więc kompatybilny z Androidem, ale po zainstalowaniu środowiska sfdroid (Android-in-a-Window) możemy korzystać ze znacznej liczby androidowych aplikacji, nawet tych, które wymagają bibliotek Google Play.

Od strony sprzętowej Sailfish nie miał wiele szczęścia – poza oryginalnym smartfonem Jolla, nieukończonym tabletem Jolla i kilkoma modelami pomniejszych producentów (m.in. Aqua Fish, Turing Phone) niczego na liście gotowych urządzeń nie znajdziemy. Znacznie ciekawiej wygląda lista sprzętu wspieranego przez społeczność, znajdziemy tu ponad 20 urządzeń, w tym wiele popularnych niegdyś smartfonów. No właśnie, niegdyś – z tymi nowszymi jest już gorzej.

Na liście wspieranych urządzeń pojawił się jednak świetnie przyjęty przez klientów Xiaomi Redmi Note 3 Pro, dostępny także w polskiej dystrybucji. Po odblokowaniu bootloadera, zainstalowaniu recovery (polecany jest ZCX-TWRP), wyczyszczeniu smartfona, należy wgrać na niego cyanogenmoda 13, sformatować partycję danych, a następnie wgrać obraz Sailfish OS-a (w wersji 2.0.5 – Sailfish-kenzo). Szczegółowe informacje oczywiście w wątku na forum XDA developers.

W nowym systemie możemy póki co mieć problemy z Bluetoothem, nie działa nagrywanie wideo, sprzętowe przyciski, skaner linii papilarnych i dioda doświetlająca, nie wykorzystamy też technologii VoLTE (choć i tak większość abonentów polskich telekomów póki co nie ma do niej dostępu). Od strony software’owej nie działa też wbudowana przeglądarka Sailfisha, autorzy ROM-u polecają skorzystać z przeglądarki Web Pirate ze sklepu Jolli.

Zabawa może być przednia. Sailfish OS oferuje naprawdę piękny interfejs, którego możliwości możecie zobaczyć na powyższym wideo. Jeśli będziecie szukać natywnych aplikacji, to oprócz oficjalnego sklepu Jolli warto skorzystać z Warehouse, oficjalnego klienta OpenRepos.net.

© dobreprogramy