Sailfish OS nie odejdzie bez walki – znalazły się pieniądze na ten piękny mobilny system

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie spieszcie się z odegraniem requiem dla Sailfish OS-a. Jolla faktycznie nie miała w ostatnim czasie dobrej prasy, porażka pięknego przecież tabletu Jolla złamała serca wielu fanów. Sam jednak system ma się nienajgorzej, ciesząc się niezłymi perspektywami na rynku rosyjskim. Dlatego Finowie chcą sobie dać spokój z projektowaniem urządzeń i skupić na rozwoju samego systemu. Zdobyli na to pieniądze inwestorów – i obiecują sporo ciekawych rzeczy, jeszcze w tym roku.

Od grudnia zeszłego roku Jolla pozyskała łącznie 12 mln dolarów, zdołała porozumieć się ze swoimi największymi wierzycielami i przerwała wszczętą jesienią restrukturyzację zadłużenia. Z pewniejszą sytuacją finansową firma zamierza zakończyć rozliczanie zobowiązań związanych z nieszczęsnym tabletem. Jeśli wpłaciliście pieniądze przez Indiegogo na tablet Jolli w pierwszej rundzie, spodziewajcie się zwrotu pieniędzy do końca maja tego roku. Ci, którzy wpłacili w rundzie drugiej, dostaną je w ciągu kolejnego roku.

To oczywiście nie wszystko: pozyskane pieniądze mają wystarczyć na działalność przynajmniej do końca tego roku, więc pewna odmiany losu na lepsze Jolla ogłosiła, że rozpoczyna zatrudnianie nowych ludzi na pokład, programistów, dzięki którym będzie mogła się całkowicie skupić na ulepszaniu swojego głównego zasobu, tj. Sailfisha.

Sprzętu już więc Jolla robić nie będzie, za to intensywnie pracuje nad licencjonowaniem systemu producentom sprzętu. Kończą się rozmowy z indyjskim Intexem, telefon Aqua Fish tej firmy z preinstalowanym Sailfishem wejdzie na rynek w najbliższych miesiącach. Dla użytkowników w Europie znacznie bardziej interesujący powinien być wykonany z „płynnego metalu” spektakularny Turing Phone firmy Turing Robotics Industries. Sailfish już „śmiga” na prototypach, teraz pozostało jedynie zoptymalizować i dopasować do niego systemowe oprogramowanie.

Jolla zapowiada też specjalny program dla swojej społeczności. Szczegółów nie znamy, ale z tego co powiedział prezes firmy, Antti Saarnio, będzie on się wiązał ze „specjalnym urządzeniem” dla wiernych fanów. Jako że obecnie to właśnie Turing Phone wyrasta na flagowy sprzęt z Sailfishem, możemy mieć tylko nadzieję, że to właśnie ten piękny telefon będzie udostępniany do testów – i że trafi też w końcu do naszej redakcji.

Jeśli chcecie wypróbować możliwości Sailfisha, można wykorzystać do tego popularne komputerki Raspberry Pi. Zapraszamy więc na oficjalną stronę projektu SailPi – tam znajdziecie gotowe obrazy i instrukcje.

© dobreprogramy