Samsung Exynos 8 Octa: nowy procesor z autorskimi rdzeniami i LTE będzie napędzał Galaxy S7

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Mniej więcej już wiemy, co będzie „mózgiem” nowego Samsunga Galaxy S7. Koreańczycy, bez wcześniejszych zapowiedzi, zaprezentowali nowy układ SoC Exynos 8, a dokładniej 8890. To bezpośredni następca Exynosa 7420, który dobrze pokazuje, jak daleko Samsung zaszedł w dziedzinie projektowania procesorów. To już nie tylko wzięte z półki rdzenie Cortex na licencji konsorcjum ARM, ale też własne mocne rdzenie, które pozwolić mają na nawiązanie równorzędnej walki z najnowszymi czipami Apple'a.

Exynos 8890 to dobrze znana konstrukcja – architektura big.LITTLE, w której wykorzystano cztery standardowe rdzenie Cortex-A53 jako zestaw energooszczędny oraz cztery własne rdzenie Samsunga, noszące oficjalną nazwę Exynos M1, pracujące w zestawie „wydajnościowym”. Oczywiście to najnowsze wydanie big.LITTLE ze wsparciem dla architektury heterogenicznej, więc wszystkie osiem rdzeni może pracować jednocześnie. Cały układ wykonany jest w litografii 14 nm FinFET, tej samej, jaką zastosowano w jego poprzedniku, Exynosie 7420.

Z udostępnionych przez Koreańczyków informacji o M1 niewiele jednak wiadomo. Można odnieść wrażenie, że w jakimś stopniu wzorowano się na mocnych rdzeniach ARM, takich jak np. Cortex A-72. Też mamy do czynienia z wykonywaniem poza kolejnością w trzech pasmach, różnice znaleźć można głównie w budowie jednostek wykonawczych.

Większość użytkowników niespecjalnie przejmuje się kwestią potoków wykonywania czy predyktorami rozgałęzień, chce by ich urządzenie mobilne po prostu działało szybko i było energooszczędne. Tutaj dzięki zastosowaniu M1 mamy dostać wydajność wyższą o nawet 30% i zużycie energii mniejsze o 10% od Exynosa 7420. To oczywiście marketingowe deklaracje, które pewnie powstały jako uogólnienia wyników jakichś najbardziej obiecujących benchmarków, ale i tak dwucyfrowy wzrost wydajności z generacji na generację musi budzić szacunek.

Zalety tej architektury wspomóc ma też autorska magistrala interconnect SCI (Samsung Coherent Interconnect), łącząca rdzenie silne i słabe. Też nie jest to coś prosto od konsorcjum ARM (domyślny CoreLink CCI), lecz zoptymalizowane rozwiązanie, od podstaw projektowane z myślą o Exynosach.

Od ARM za to pochodzi układ graficzny Mali. Radeonem to on nie jest, ale w modelu T880 MP12 i tak dostajemy niezłe parametry, o 50% więcej rdzeni graficznych niż w poprzednim Exynosie, korzystającym z wersji MP8. Warto pamiętać, że ta generacja grafiki ARM zwiększa też o 50% liczbę jednostek arytmetyczno-logicznych na rdzeń, więc wzrost mocy obliczeniowej będzie przynajmniej dwukrotny. Na pewno GPU to poradzi sobie z rozdzielczościami 4K, obiecywane jest też wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

Co równie ważne, nowy Exynos 8890 zawiera w pakiecie modem LTE Cat 12/13, z maksymalną szybkością pobierania 600 Mb/s i wgrywania 150 Mb/s. Samsung określa go jako najbardziej zaawansowany w branży, obiecując, że pozwoli na szybkie dzielenie się nagraniami wideo w wysokiej rozdzielczości. Sam producent zaoszczędzi zaś na zintegrowaniu w jednym pakiecie najważniejszych elementów smartfonu.

© dobreprogramy