Samsung chce przenieść swoją europejską centralę do Polski?

Strona główna Aktualności

O autorze

Samsung ma bardzo mocną pozycję na polskim rynku, a wszystko wskazuje, że teraz będzie miał nie tylko mocną pozycję, ale i szczególne położenie. Jak donoszą koreańskie źródła, przemysłowy potentat zdecydował się o przeniesieniu swojej europejskiej centrali z Londynu do Warszawy. Migracja ma się zakończyć w ciągu roku, ale według anonimowych informatorów, dział mobilny wraz z kilkoma innymi kluczowymi działami już zaczęły się pakować.

Rynek europejski jest trudny i niewdzięczny dla Samsunga. Koreańska firma informowała, że w 2014 roku sprzedaż spadła o 22,7 procenta, do niespełna 43 bilionów wonów (ok. 33 mld euro). Wyzwaniem były przede wszystkim słabnące euro, korzystne dla europejskich rywali Samsunga, oraz konieczność konkurowania z coraz śmielej sobie radzącymi na globalnym rynku firmami chińskimi.

Zdaniem koreańskich analityków, decyzja o relokacji oznacza zmianę w strategii biznesowej Samsunga. Do tej pory Londyn był główną bazą ekspansji firmy na wymagający rynek Europy Zachodniej, to tam odbywały się kluczowe premiery produktowe. Przeniesienie się do Warszawy oznaczać ma większe skupienie na obiecujących, wschodzących rynkach Europy Wschodniej.

Przeniesienie centrali nie będzie pierwszą inwestycją Koreańczyków w naszym kraju. Firma ma u nas też centrum badawcze oraz fabryki pralek i lodówek, kupione na przełomie 2009 i 2010 roku od firmy Amica Wronki. W maju tego roku odwiedził je wiceprezes Samsung Group. p. Lee Jae-yong.

Póki co koreańska firma nie skomentowała oficjalnie tych rewelacji.

© dobreprogramy