reklama

Samsung chce współpracy między społecznościami Tizena i Firefox OS-a

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Cały ten szum medialny wokół nowych mobilnych systemów operacyjnych niespecjalnie przekłada się na wyniki sprzedaży – przede wszystkim dlatego, że do tej pory nie było co sprzedawać. Następca MeeGo, Sailfish OS, działa już na niektórych popularnych słuchawkach, ale na dedykowany sprzęt przyjdzie nam poczekać, Ubuntu Touch wciąż jest systemem bardziej dla deweloperów niż zwykłych użytkowników, nic też na razie nie wiadomo o telefonach, na których miałby zadebiutować, data premiery samsungowego Tizena jest przesuwania z kwartału na kwartał (choć system ten wykorzystano już w aparatach fotograficznych). Mimo tego Samsung już szuka dla Tizena wsparcia – i to z dość niespodziewanej strony.

Wśród mobilnych beniaminków jedynie Firefox OS Mozilli zdołał zaistnieć na rynkach kilku południowoamerykańskich krajów – w Wenezueli odpowiadając za 12% sprzedaży smartfonów, a w Kolumbii za 9%. Poza Ameryką Południową już nie jest tak dobrze – np. w Wielkiej Brytanii dostępne od sierpnia w sprzedaży internetowej słuchawki ZTE Open z Firefox OS-em znalazły do tej pory raptem 2500 nabywców. Mimo tego (a może dzięki temu), Firefox OS wzbudził zainteresowanie decydentów Samsunga. Choć ten największy na świecie producent smartfonów nie zamierza sam produkować słuchawek z systemem Mozilli, to jednak widzi inne możliwości współpracy.

Podczas ostatnich targów COEX w Seulu Wonsuk Lee, przedstawiciel Samsunga w konsorcjum WWW, wystąpił na forum poświęconym technikom programistycznym HTML5 Fusion, aby omówić stan prac nad Tizenem. Podkreślił, że platforma ta musi nawiązać współpracę ze społecznością Firefox OS-a. System koreańskiego producenta, który według najnowszych deklaracji już w 2014 roku pojawi się na telefonach, tabletach, telewizorach i innych urządzeniach, w dużym stopniu wykorzystuje aplikacje HTML5 – a w tej dziedzinie Mozilla ma największe doświadczenie.

Według Lee, współpraca pozwoli obu systemom w rozwoju ich ekosystemów aplikacji – wspólna platforma programistyczna, którą jest HTML5, pozwoli na wykorzystanie tego samego kodu zarówno na Tizenie jak i na Firefox OS-ie.

Deklaracje pracownika Samsunga wydają się jednak nieco problematyczne. HTML5 to ładna, marketingowa nazwa, pod którą kryją się często całkiem odmienne zbiory technologii. Firefox OS używa silnika renderowania Gecko i wciąż specyficznego dla Mozilli zestawu interfejsów programowania, z kolei webowy silnik Tizena zbudowany jest na bazie google'owego Webkitu, oczywiście z licznymi dodatkowymi API.

W przeciwieństwie jednak do Firefox OS-a, Tizen nie jest ograniczony tylko do HTML5. Od wersji 2.0 pozwala na uruchamianie natywnych aplikacji, pisanych z wykorzystaniem frameworka odziedziczonego jeszcze po systemie bada OS, nieoficjalnie obsługiwane są też aplikacje kompilowane z użyciem frameworków Qt, GTK+ i EFL. W tej sytuacji współpraca na polu HTML5 z Samsungiem dla Mozilli może już nie być tak korzystna – pierwsze telefony z Tizenem zyskałyby dostęp do już istniejącej biblioteki oprogramowania HTML5 dla Firefox OS-a, podczas gdy platforma Mozilli nie uzyskałaby z tego nic specjalnego – natywne aplikacje pozostają poza zasięgiem systemu z logo ognistego liska.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama