Samsung chwali się pierwszymi pamięciami DDR3 w procesie 20 nm, jakby nie wierzył w DDR4

Strona główna Aktualności

O autorze

Z miniaturyzacją procesów technologicznych stosowanych do wytwarzania pamięci DRAM nigdy nie było łatwo. Ani nie przynosi to tak spektakularnych korzyści jak w wypadku wytwarzania procesorów (nie mówiąc już o tym, że marże na procesorach znacznie bardziej usprawiedliwiają takie zjawiska, jak regularny cykl tik-tak Intela), ani też nie jest to tak łatwe, jak w wypadku produkcji pamięci NAND flash. Przekonał się o tym dobrze Samsung, który choć już w 2010 roku pokazał 20-nanometrowe pamięci flash, do tej pory produkował pamięci DRAM przede wszystkim w procesie 25 nm.

Czas na postęp i w tej dziedzinie. Koreański gigant ogłosił, że rozpoczął masową produkcję swoich najbardziej zaawansowanych pamięci DDR3 o pojemności 4 Gb, w procesie 20 nm. Wykorzystał do tego ten sam sprzęt do fotolitografii z użyciem laserów ArF, który wykorzystywano w procesie 25 nm. Udało się to dzięki zastosowaniu procesu chemicznego osadzania warstwy atomowej z fazy gazowej (ALD) oraz ulepszeniu techniki podwójnego odwzorowywania – rozszerzenia procesu fotolitografii tak, by podwoić liczbę uzyskiwanych elementów. W ten sposób powstały też ultracienkie warstwy kondensatorów komórek pamięci o bezprecedensowej jednorodności.

Samsung podkreśla, że opracowane techniki pozwalają nie tylko na rozpoczęcie już dziś produkcji pamięci 20 nm DDR3 za pomocą istniejącego sprzętu, ale tworzą też podstawy dla kolejnej generacji pamięci DRAM wykonywanych w procesie 10 nm. Pozwoliły one też na znaczne zwiększenie wydajności linii produkcyjnych – o 30% w porównaniu do procesu 25 nm i aż o 200% w porównaniu do procesu 30 nm.

Korzyści dla użytkowników są równie spektakularne. Nowe kostki 4 Gb zużywają o 25% mniej energii, niż wykonywane w procesie poprzedniej generacji. Zdaniem producenta pozwoli to na produkcję najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego przemysłowych rozwiązań informatycznych. Young-Hyun Jun, wiceprezes działu sprzedaży pamięci i marketingu Samsunga stwierdził: nowe, energooszczędne 20-nanometrowe pamięci DDR3 DRAM Samsunga będą szybko poszerzać swój udział w rynku IT, w tym w zakresie komputerów osobistych i przenośnych, i szybko osiągną status pamięci głównego nurtu. Samsung nadal będzie dostarczać układy DRAM kolejnych generacji i ekologiczne rozwiązania pamięci szybciej niż konkurenci, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu globalnego rynku IT w ścisłej współpracy z naszymi głównymi klientami.

Tyle sam Samsung. Jak jednak widzicie, nie padło tu ani jedno słowo o pamięciach DDR4, co powinno dać każdemu zainteresowanemu do myślenia. Decyzja o wykorzystaniu procesu 20 nm dla klasycznych już pamięci DDR3 jest deklaracją braku wiary w kolejną generację pamięci. Gdyby było inaczej, Samsung zarezerwowałby proces 20 nm dla pamięci DDR4, przygotował je w wszystkich standardowych formatach (DIMM/SODIMM) i bez większego wysiłku zajął pozycję lidera na nowym segmencie rynku. Tymczasem firma przygotowuje się do jednoczesnego przejścia na proces 20 nm dla obu generacji pamięci, jakby nie do końca była przekonana, że DDR4 spotka się z entuzjastycznym przyjęciem.

I na to też wygląda. Koszty przejścia na DDR4 będą bowiem niemałe – nowa generacja DRAM (nad którą prace zaczęły się przecież niemal 10 lat temu) wymaga zmian na każdym poziomie, mechanicznym, elektrycznym i software'owym. W zamian otrzymujemy pamięć zużywającą już tylko 37% mniej energii, niż wytworzone w procesie 20 nm pamięci DDR3. Czy taka korzyść wystarczy, by przekonać producentów do zainwestowania w nową technologię? Nawet premiera mikroprocesorów Haswell-E (Intel) i Hierofalcon (AMD), zapewniających wsparcie dla DDR4, nie musi tu rozstrzygnąć sprawy na korzyść nowej generacji – dziś bowiem desktopowe i serwerowe procesory nie mają takiego znaczenia, jak w poprzedniej dekadzie. Kluczowe stają się układy SoC dla urządzeń przenośnych i wbudowanych, a ich producenci, żyjący głównie w świecie ARM-a, o DDR4 zbyt wiele jeszcze nie myślą.

© dobreprogramy

Komentarze