Samsung przeprosił pracowników, którzy chorują na raka i wypłaci im odszkodowania

Samsung przeprosił pracowników, którzy chorują na raka i wypłaci im odszkodowania

Źródło: techpaws.com
Źródło: techpaws.com
Karolina Kowasz
15.05.2014 16:51, aktualizacja: 16.05.2014 09:47

Po latach walki z Samsungiem, pracownicy fabryki czipów w Korei Południowej doczekają się zadośćuczynienia. Firma zobowiązała się do wypłacenia rekompensaty wszystkim osobom, które w trakcie pracy w zakładzie zachorowały na raka i inne poważne choroby.

Źródło: techpaws.com
Źródło: techpaws.com

Kwon Oh-hyun, dyrektor naczelny Samsunga, poinformował, że firma nieprawidłowo oceniła sytuację swoich poważnie chorych pracowników oraz trudności, z jakimi teraz muszą się zmagać ich rodziny. Ponadto korporacja powinna wcześniej wyrazić swoje ubolewanie z powodu ich stanu zdrowia. Nie przyznał on jednak, że ludzie zachorowali z powodu styczności z niebezpiecznymi substancjami w fabrykach układów i pamięci, należących do Samsunga.

Samsung przez lata opierał się nawoływaniom do przeprosin, a nawet udzielał wsparcia prawnego w procesach o odszkodowanie — niestety przeciwko chorującym pracownikom. Oświadczenie ukazało się miesiąc po tym, jak działacz partii opozycyjnej, Sim Sang-jeung, przekonywał rząd kraju i zarząd firmy o potrzebie udzielenia pomocy chorującym pracownikom i podjęciu kroków, które mogą takim wypadkom zapobiec w przyszłości. Swój wniosek poparł liczbami: 114 z 243 poważnie chorych pracowników pracowało w fabrykach Samsunga.

Najbardziej znanym przypadkiem ciężkiego zachorowania z powodu warunków panujących w fabryce jest Hwang Yu-mi, która zachorowała na białaczkę dwa lata po znalezieniu pracy w zakładzie Samsunga. Po czterech latach od zatrudnienia, w 2007 roku, kobieta (mająca zaledwie 23 lata) zmarła. Na podstawie historii jej walki z chorobą oraz sądowej batalii, prowadzonej przez jej ojca, nakręcono film Kolejna Obietnica. Został on skrytykowany przez korporację jako pokazujący nieprawdę o warunkach, w jakich zmuszone są pracować osoby zatrudnione.

Kwoty odszkodowań, które wypłaci firma, nie są jeszcze znane, ale rozmowy w tej sprawie powinny zacząć się lada dzień. Powołana ma zostać niezależna osoba, która rozpatrzy każdy przypadek. Zależnie od jej oceny, Samsung zapłaci kompensaty.

Kontrowersje wokół zachorowań pracowników fabryk Samsunga to prawdopodobnie jedna ze spraw, które syn założyciela firmy i członek jej zarządu, Lee Kun-hee, chce rozwiązać, zanim przekaże stanowisko własnemu synowi. Warto zaznaczyć, że mimo iż Samsung Electronics jest spółką publiczną, rodzina założyciela ma wciąż duży wpływ na jego działania. 72-letni Lee Kun-hee przebywa obecnie w szpitalu, w sobotę miał atak serca. Jego stan jest obecnie stabilny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)