Samsung wstrzyma sprzedaż laptopów w Europie (aktualizacja)

Strona główna Aktualności

O autorze

Samsung wstrzyma sprzedaż laptopów i Chromebooków w Europie. Kolejne źródła potwierdzają informację o planach koreańskiej firmy i sugerują, że z naszym rynkiem PC dzieje się coś niedobrego.

Warto jednak zaznaczyć, że firma nie zamierza zrezygnować ze sprzedaży komputerów osobistych z systemami Windows i Chrome OS, nie sprzeda fabryk i nie uśmierci sporego oddziału. Reprezentanci Samsunga informują jedynie o chwilowym wstrzymaniu sprzedaży wspomnianych urządzeń na rynku europejskim. Na razie nie ma mowy o bardziej drastycznych zmianach w innych częściach świata.

Oficjalnie Samsung mówi, że musi szybko dostosowywać się do kondycji rynku i zapotrzebowania. Przerwa w dostawach dotyczyć ma jedynie Europy, gdzie rynek przemówił i najwyraźniej sprzedaż nie jest zadowalająca. Oczekiwać możemy za to poszerzenia oferty towarów bardziej pożądanych, co według Samsunga oznacza należące do wschodzących kategorii PC – prawdopodobnie chodzi o różne tablety czy też urządzenia konwertowalne, choć w dzisiejszych czasach coraz częściej komputerem osobistym jest po prostu smartfon. Znamiennym jest też brak większych premier Samsunga z segmentu laptopów. na targach IFA tłumy skupiły się przy nowym GALAXY Note 4 i ciekawym GALAXY Edge, zaś prezentowany na CES Ativ Book i wiosenny Chromebook 2 nie budziły emocji.

Póki co nic nie wiemy o ewentualnych zwolnieniach, które mogłyby być dość pokaźne. Firma Sony po uśmierceniu marki VAIO i restrukturyzacji działu odpowiedzialnego za telewizory zwolniła ponad 5 tysięcy osób, ale miejmy nadzieję, że w Samsungu do tego nie dojdzie.

Decyzja nie jest zapisana w kamieniu i w oficjalnej komunikacji firma dopuszcza możliwość powrotu do dobrze znanego Europejczykom stanu rzeczy. Możliwe jednak, że europejscy klienci nigdy nie zatęsknią za laptopami Samsunga i pożegnamy je na zawsze. Inaczej wygląda sytuacja Chromebooków, które powolutku zyskują popularność. Czekamy na komentarz polskiego oddziału.

Aktualizacja, 24.09.2014, 11:02

Od rzecznika Samsung Electronics Polska, Olafa Krynickiego, otrzymaliśmy niemal identyczne oświadczenie, jak zachodnie portale. Jego pełna treść brzmi:

Samsung szybko odpowiada na potrzeby i wymagania rynku. Dlatego od dziś będziemy ograniczać sprzedaż laptopów, w tym modeli Chromebook na rynku europejskim. Wynika to ze specyfiki tego regionu i nie musi koniecznie odzwierciedlać warunków panujących na innych rynkach. Samsung będzie nadal dokładnie monitorował warunki panujące w tej branży i wprowadzał odpowiednie rozwiązania w celu utrzymania konkurencyjności w rozwijających się kategoriach PC.

© dobreprogramy
s