Samsung zmienia nazwę nakładki, ale czy to wystarczy by zachęcić do następcy TouchWiza?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przed premierą Samsunga Galaxy S6 dostaliśmy obietnicę poprawy dwóch prawdopodobnie największych wad poprzednika. Faktycznie, w 2015 roku Samsung pokazał topowy model o lepszej jakości wykonania i co bardzo ważne, z zauważalnie usprawnioną nakładką. Za TouchWiz jednak nadal ciągnęła się fama jednej z najgorszych nakładek. Planowana jest więc zmiana nazwy, a jej efekty zobaczymy niebawem na Galaxy S7.

Samsung w swoich smartfonach starał się zapewnić użytkownikom bogatą funkcjonalność. Plany godne pochwalenia, ale ich realizacja była już daleka od ideału. Nakładka TouchWiz, mimo iż rozbudowana i wyposażona w kilka interesujących elementów, była ociężała i przepełniona dodatkowymi aplikacjami. Brak płynności dostrzegalny był nawet na topowych modelach.

Powiewem świeżości okazał się Samsung Galaxy S6. Nakładka została pozbawiona wielu aplikacji firm trzecich i stała się jakby lżejsza. Trudno ocenić czy faktycznie otrzymała zastrzyk z pokaźną dawką optymalizacji samego kodu, czy zadziałało po prostu wyrzucenie masy aplikacji działających w tle lub to może tylko wydajniejsze podzespoły, pozwoliły na sprawniejsze działanie. Ważne, że osiągnięto cel – TouchWiz stał się lepszym produktem, chociaż nadal wymagającym wielu poprawek.

TouchWiz w najnowszych edycjach nie jest złą nakładką, ale chociażby na tle rozwijanego przez Xiaomi MIUI, dla wielu jest zauważalnie gorszym produktem. Dodatkowo za nakładką Samsunga ciągnie się zła opinia z przeszłości i mimo poprawy, nadal spora część osób kojarzy ją z ociężałością i brakiem płynności. Bardzo możliwe, że właśnie to zachęciło Samsunga do zmiany nazwy, TouchWiz wraz ze zbliżającą się dużą aktualizacją ma zmienić więc nazwę na Samsung Experience.

Dwa tygodnie temu pojawiły się w sieci zrzuty ekranu z testowej wersji Androida 7.0 dla Samsunga Galaxy S7. Mogliśmy na nich zobaczyć, że zastosowana tam nakładka to już Samsung Experience. Za prawdziwością tych informacji przemawia zarejestrowane nowe oficjalne logo – Samsung Experience. Pierwszymi smartfonami bez obecnego TouchWiz będą Galaxy S7 i S7 Edge, które zmiany mają otrzymać wraz z aktualizacją do Androida 7.1 Nougat. Natomiast Galaxy S8 najpewniej będzie pierwszy modelem, który Samsung Experience zaoferuje już po wyjęciu z pudełka.

Wątpimy by jednak zmiana nazwy przyniosła w najbliżej przyszłości bardziej radykalne zmiany w wyglądzie. Nakładka Samsunga raczej pozostanie nadal dobrą i posiadającą ciekawe funkcje, ale nie będzie zachwycać wizualnie tak, jak robi to chociażby MIUI.

© dobreprogramy